Jedyny Polak w Moskwie

"Niżyński" - reż. Waldemar Zawodzinski - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

Teatr im. Stefana Jaracza rozpoczyna intensywne przygotowania do wyjazdu spektaklu "Niżyński" do Moskwy. Kamil Maćkowiak, odtwórca tytułowej roli, zaprezentuje się nie tylko jako jedyny polski akcent podczas prestiżowego festiwalu "Spotkania z Meyerholdem", ale także jako wydarzenie programu promocji kultury polskiej za granicą w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Dwóm prezentowanym w listopadzie spektaklom będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna zatytułowana „Tańczyć rzeczy straszne” autorstwa Bartosza Wojciechowskiego, młodego artysty-fotografika, zrealizowana we współpracy z Fundacją Kamila Maćkowiaka.

Spektakle odbędą się 8 i 9 listopada w Centrum Meyerholda w Moskwie.

Centrum Meyerholda to jedna z najbardziej prestiżowych i znaczących instytucji w Moskwie, która prezentuje najwybitniejsze przedstawienia z całego świata. Spektakl zostanie zagrany w ramach międzynarodowego festiwalu „Spotkania z Meyerholdem”, który przyjmuje formułę nie tylko prezentacji przedstawień wybitnych reżyserów, ale także proponuje warsztaty mistrzowskie dla aktorów i reżyserów różnych teatrów oraz studentów rosyjskich szkół teatralnych. W poprzednich latach podczas meyerholdowskiego festiwalu Polskę reprezentowali tam Krzysztof Warlikowski i Krystian Lupa. Podczas tegorocznych spotkań „Niżyński” będzie jedynym polskim akcentem.

„Niżyński” to multimedialny spektakl, który łączy w sobie teatr, taniec oraz projekcje video. Scenariusz autorstwa Kamila Maćkowiaka i Waldemara Zawodzińskiego oparty jest na dziennikach słynnego tancerza polskiego pochodzenia – Wacława Niżyńskiego. Spektakl jest przygotowany w języku angielskim i rosyjskim.  Został już wielokrotnie nagradzany, w Polsce i zagranicą. 

(-)
Materiały Teatru
26 września 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...