Jedyny sensowny wybór

„I Psychi Tis Antigonis" aut. Plavo Pozorište - reż. Nenad Čolić - Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

„I Psychi Tis Antigonis" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego Jak wygląda antywojenna, sentymentalna farsa w wykonaniu serbskiego Plavo Pozoriste? Zapraszamy się przekonać już 4 listopada.

W świecie, w którym żyjemy i który znamy, a przynajmniej wydaje nam się, że go znamy, każdy mężczyzna jest w pewnym sensie Władcą, a każda kobieta jest do pewnego stopnia Feministką. Pytanie tylko, na ile sobie to uświadomili lub na ile chcą to uświadomić.

Obydwa stanowiska są przeciwstawne, kontrastują ze sobą w relacji konfrontacyjnej, ponieważ Władca dąży do dominacji, a Feministka opiera się temu i dąży do relacji opartej na równości obu strony.

Spektakl odwołuje się do myśli Virginii Woolf, sugerując, że podstawową wartością w ludzkiej naturze jest potrzeba przemocy, którą można wyeliminować poprzez zniszczenie słów „Władca" i „Feministka". To prowadzi do uniknięcia wojen i zła. Mimo że to brzmi jak utopia, dla twórców Plavo Pozorište jest to szansa i wyzwanie, by sprostać tej idei.

„I Psychi Tis Antigonis" narodził się z trzech głównych powodów. Po pierwsze, teatr dąży do równości, zarówno płciowej, jak i wobec osób z niepełnosprawnościami. Spektakl stara się być dostępny zarówno dla osób niesłyszących, jak i słyszących. Po drugie, odwołuje się do współczesnego ducha czasów, w którym relatywizacja i dewaluacja istniejących wartości sprawiają, że teatr musi zadawać sobie pytania o swoją istotę i cel.

Trzeci powód jest bardziej irracjonalny – spektakl jest reakcją na obecny stan rzeczy, gdzie antywojenna farsa wydaje się być jedynym sensownym wyborem.

„I Psychi Tis Antigonis" Plavo Pozorište
4 listopada 2023, 19.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
W językach serbskim, angielskim i międzynarodowym języku migowym (IS)
Scenariusz i reżyseria: Nenad Čolić
Występują: Maša Jelić, Dejan Stojković, Marko Potkonjak, Vera Jovanović
Scenografia i kostiumy: Ivana Čolić
Projekt identyfikacji wizualnej: Ivana Čolić
Kierownik produkcji: Dubravka Vujinović
Zdjęcia: Andrijana Pajović
Teksty: Virginia Woolf „Trzy gwinee", Sofokles „Antygona" oraz cytaty A. Einsteina, F.M.
Dostojewskiego i W.I. Lenina
Więcej informacji i bilety: grotowski-institute.pl/wydarzenia/psychi-tis-antigonis/

Dominika Laszkiewicz
Materiał Instytutu Grotowskiego
31 października 2023
Portrety
Nenad Čolić

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia