Jedyny taki spektakl w Polsce

"Burza" - reż. Henryk Adamek - Stowarzyszenie Teatralne TESPIS

451 lat temu urodził się William Szekspir - wybitny angielski poeta, dramatopisarz i aktor. Jak co roku jego urodziny świętują barwnym pochodem prowadzonym przez uczniów King Edward VI Grammar School - szkoły, do której uczęszczał niegdyś Szekspir, mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości Stratford-upon-Avon.

Ale nie tylko Anglia pamięta o artystycznym dorobku Szekspira, który uznawany jest za największego dramaturga w dziejach literatury światowej. Rocznicę jego urodzin świętuje również Stowarzyszenie Teatralne Tespis z Katowic, które zaprasza najmłodszych widzów na pokazy "Burzy" w reżyserii Henryka Adamka, które odbędą się w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

William Szekspir przyszedł na świat w 1564 roku. Z okazji przypadającego w 2014 roku, jubileuszu 450. urodzin geniusza ze Stratfordu, Stowarzyszenie Teatralne Tespis zainaugurowało nowatorski, edukacyjny projekt teatralny, pod nazwą "Baśnie Pana Szekspira", przygotowany z myślą o dziecięcej i młodzieżowej widowni. Jego pomysłodawcą jest Ryszard Klimczak, prezes Stowarzyszenia i redaktor naczelny najstarszego polskiego wortalu teatralnego "Dziennik Teatralny". To właśnie, dzięki jego inicjatywie udało się do tej pory zrealizować dwa szekspirowskie tytuły: "Burzę" - najbardziej baśniową ze sztuk pisarza oraz "Romeo i Julię" - opowieść o młodzieńczej miłości mieszkańców Werony. Reżyserię i adaptację przygotowaną z myślą o młodych widzach powierzono znawcy twórczości Szekspira, Henrykowi Adamkowi.

Projekt "Baśnie Pana Szekspira" to cenna inicjatywa, mającą na celu nie tylko przybliżyć dzieciom i młodzieży dzieła jednego z najważniejszych twórców literatury dramatycznej. Przede wszystkim jej pomysłodawcy pragną swym małym widzom pokazać teatralną magię i oswajać ich już od najmłodszych lat ze sztuką teatru, tak by zaszczepić w nich chęć oraz potrzebę uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. By w pełni ta wymagająca publiczność mogła doświadczyć niezwykłości wydarzeń rozgrywanych na scenie, organizatorzy zaprosili do współpracy uznanych twórców teatralnych, których zarówno pomysły scenograficzne, jak i specjalnie skomponowana muzyka, pobudzą jej wyobraźnię i pomogą zrozumieć przesycony magią, owiany tajemnicą i wypełniony barwnymi postaciami świat dramatów Szekspira. 

"Burzę" - magiczną opowieść o miłości i władzy, będzie można zobaczyć już 20 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie. Kolejne spektakle 22 i 23 kwietnia.

Zapraszamy na jedyny taki spektakl w Polsce!

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach. Szczegółowe informacje o projekcie: www.basniepanaszekspira.pl

Najbliższe spektakle:

Teatr Rozrywki w Chorzowie

20.04.2015 r. godz. 9:00 i 11:00
22.04.2015 r. godz. 11:00
23.04.2015 r. godz. 9:00

Miejski Dom Kultury w Katowicach - Szopienicach

28.04.2015 r. godz. 10:00

Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie

29.05.2015 r. godz. 10:00

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
18 kwietnia 2015
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki