Jelinek wg Kleczewskiej z Nosowską

35. Przegląd Piosenki Aktorskiej

Teatr IMKA Tomasza Karolaka w Warszawie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu wraz z Mają Kleczewską oraz Łukaszem Chotkowskim przygotowują spektakl w oparciu o najnowszy tekst noblistki Elfriede Jelinek "Cienie. Eurydyka mówi". Premiera na PPA 20 marca.

Prapremiera odbędzie się 20 marca w Teatrze Muzycznym Capitol i uświetni rozpoczęcie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Kolejne spektakle będzie można zobaczyć 26 i 27 marca w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz od 3 do 6 czerwca w Teatrze IMKA.

- Jelinek, dekonstruuje mit o Orfeuszu i Eurydyce jako bezwolnie kochającej kobiecie - powiedziała Maja Kleczewska (na zdjęciu). - Miłość Orfeusza jest próżnością, wobec świata ma się on za kanonizowaną gwiazdę pop, wobec żony - za zbawiciela. Swoim śpiewem, którym doprowadza do omdleń nastoletnie fanki pragnie dokonać niemożliwego: wskrzesić Eurydykę.

- To ma być wielkie wydarzenie - powiedział Łukasz Chotkowski, dramaturg. - Show na miarę naszych czasów, gdzie każda emocja, sztuka jest szybkim towarem. W micie nikt Eurydyki nie pyta, czy chce ożyć. U Jelinek może wyrazić swoją wolę: powiedzieć nie. Spektakl będzie fuzją muzyki i teatru. Elfriede Jelinek na naszą prośbę nagrała fragmenty swojego tekstu, które zostaną wykorzystane w spektaklu.

Nowy spektakl Mai Kleczewskiej, jednej z najważniejszej postaci polskiego teatru, reżyserki m. in. "Podróży zimowej" i "Burzy", współtworzyć będzie Katarzyna Nosowska, jedna z czołowych postać polskiej sceny muzycznej, wokalistka grupy Hey i twórczyni autorskich płyt. Katarzyna Nosowska, którą publiczność będzie mogła podziwiać na żywo, specjalnie z myślą o spektaklu napisze kilka piosenek inspirowanych tekstem Jelinek. Będę budować dramaturgię, otwierając kolejne części przedstawienia. Muzykę skomponuje Paweł Krawczyk, lider Hey.

- To dla mnie nowe, ciekawe wyzwanie. A ja lubię wyzwania! - Powiedziała Katarzyna Nosowska. - Cenię twórczość Jelinek i Kleczewskiej i cenię Pawła Krawczyka, który jest odpowiedzialny  za muzykę. Postaramy się, żeby nie było to banalne. Zapraszam!

W spektaklu zagrają również: Karolina Adamczyk, Michał Czachor, Joanna Drozda, Aleksandra Pisula, Maciej Pesta, Piotr Stramowski, Małgorzata Witkowska i Julia Wyszyńska.

Głównym Mecenasem Spektaklu jest G riffin Art Space oraz Dom Handlowy Renoma we Wrocławiu.

(-)
Materiał Teatru
31 stycznia 2014
Portrety
Maja Kleczewska

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...