Jelinek z pieśniami Schuberta

"Podróż zimowa" - reż. Paweł Miśkiewicz - Teatr Polski we Wrocławiu

Paweł Miśkiewicz, aktor Krystiana Lupy i były dyrektor artystyczny Teatru Polskiego, wraca do Wrocławia jako reżyser. Wystawi "Podróż zimową" Elfriede Jelinek. Premiera w niedzielę.

«To pierwsza sceniczna realizacja austriackiej noblistki na wrocławskich deskach i zarazem druga w tym roku w Polsce. Pierwszą "Podróż" wyreżyserowała Maja Kleczewska (spektakl był koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy z łódzkim Teatrem Powszechnym).

Jelinek, borykająca się z agorafobią (z powodu choroby nie odebrała Nobla) i niewystępująca zbyt często publicznie, udzieliła wywiadu dramaturgowi Łukaszowi Chotkowskiemu, odpowiedzialnemu za tę pierwszą realizację. Uznała w nim "Podróż" za jeden ze swoich najbardziej osobistych tekstów.

- Jeszcze raz podeszłam blisko do historii moich rodziców - powiedziała. - Moje pisanie jest rusztowaniem, okrężną drogą dotarcia z powrotem do ludzi, wejścia w nich jak w powłoki.

Dramat, zainspirowany pieśniami Schuberta, jest utworem autobiograficznym, swoistym pożegnaniem pisarki ze światem. Jelinek otrzymała za niego prestiżową niemiecką nagrodę teatralną - Mülheimer Dramatikerpreis w 2011 roku.

W spektaklu Miśkiewicza pojawi się sześć kobiet - aktorki Teatru Polskiego oraz wokalistka i kompozytorka Maja Kleszcz. Wystąpi w roli podwójnej - aktorskiej i muzycznej. Akompaniować jej będzie Wojciech Krzak, z którym zrealizowała znakomite aranżacje do spektakli Agaty Dudy-Gracz oraz oprawę muzyczną do tegorocznego koncertu galowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Za aranżacje odpowiada Jacek Kita, scenografię i kostiumy przygotowała Barbara Hanicka, a światło i wideo Marek Kozakiewicz.

Premiera "Podróż zimowa" w reż. Pawła Miśkiewicza w niedzielę, godz. 19, Scena na Świebodzkim.

(-)
Mateirał Organizatora
29 listopada 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia