Jérôme Bel na Festiwalu

XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł odbędzie się pomiędzy 20-27 września 2013. Jednym z głównych spektakli festiwalu będzie najnowsza praca francuskiego choreografa Jérôme Bela zwanego również "filozofem tańca". Spektakl "Disabled Theater" w ramach festiwalu C/U spektakl odbędzie się 20 i 21 września. 22 września spektakl pokazany zostanie również w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Festiwal Ciało/Umysł to najważniejszy, organizowany nieprzerwanie od ponad 10 lat festiwal współczesnego tańca. Każdego roku jesienią przez kilka dni pasjonaci zarówno teatru, jak i tańca mają możliwość oglądania najnowszych prac zagranicznych choreografów, jak i polskich artystów. Przez kilka dni mogą spotykać się z najważniejszymi spektaklami współczesnej światowej sceny tańca.

Festiwal, który lubi drażnić, wytrącać widzów z ich samozadowolenia i bezpiecznej drogi, którą obrali, w tym roku nie skupi się na jednym konkretnym temacie. Postawi zasadnicze pytanie o przyszłość współczesnego tańca. Zastanowi się, co inspiruje i napędza artystów jutra? Dostarczy ekscytujący wgląd w aktualny stan tańca współczesnego, a także poruszy szerokie spektrum problemów i dylematów współczesnego społeczeństwa - mówi o tegorocznej 12. edycji Dyrektor Artystyczna C/U Edyta Kozak.

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł odbędzie się pomiędzy 20-27 września 2013. Jednym z głównych spektakli festiwalu będzie najnowsza praca francuskiego choreografa Jérôme Bela zwanego również "filozofem tańca".

W 2013 roku, po raz czwarty Warszawiacy będą mieli przyjemność obejrzeć najnowszą pracę Jérôme Bela. Jego twórczość towarzyszy Festiwalowi prawie od samego początku. Pierwsza praca pt "Jérôme Bel" została pokazana już 2001 roku, w roku 2005 pokazane zostały "The Last Performance" i "Shortologie", by w roku 2011 wspólnie z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy im. G. Holoubka wyprodukować największy spektakl muzyczny "The Show Must Go On" z dwudziestką polskich performerów.

Już we wrześniu artysta pojawi się z wyjątkowym spektaklem "Disabled Theater" (na zdjęciu) wyprodukowanym wspólnie z Teatrem HORA - najbardziej znanym szwajcarskim teatrem tworzonym przez osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Od dnia premiery w 2012 roku przedstawienie zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedziło już Austrię, Szwajcarię, Belgię, Niemcy, Węgry, Włochy, Koreę Południową. Miesiąc temu zostało zaprezentowane berlińskiej publiczności w ramach prestiżowego festiwalu Berliner Festspiele, którego program tworzy jury złożone z niezależnych krytyków wybierających "dziesięć najlepszych produkcji" z ponad 400 przedstawień ostatniego sezonu.

Twórcy spektaklu "Disabled Theater" drażnią naszą percepcję i pytają o przyczyny formatującej nas wszystkich normatywności.

Czym jest "normalność" w kontekście niepełnosprawności? Jak pracować z aktorami o nienormatywnej motoryce, a jak z innymi z niepełnosprawnością intelektualną? Kim są aktorzy z zespołem Downa, którzy uczą się wolniej niż reszta? Kim jest publiczność, która nie wie, jak reagować wobec niepełnosprawności aktorów?

Jérôme Bel o relacji widowni i aktorów: Nie wiesz, jak reagować, gdy ich oglądasz. Ta współobecność bywa dla niektórych niezwykle kłopotliwa, ponieważ osoby z niepełnosprawnościami są w bardzo małym stopniu widoczne w przestrzeni publicznej. I tak długo, jak będzie utrzymywał się taki stan rzeczy, ludzie będą wstydzili się siebie nawzajem oraz będą odczuwali niepokój. Jedyną metodą jest konfrontacja. Musisz być w stanie wejść w kontakt. Istotą teatru jest właśnie ta prowokacja do spotkania. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko voyeuryzmu, ale jestem absolutnie przekonany, że ta wspólnota musi mieć lepszą widoczność. Wolę pokazać ich źle, niż nie pokazywać w ogóle.

SZCZEGÓŁY:

Teatr HORA + Jérôme Bel "Disabled Theater"

20-21 września 2013

Teatr Studio (bilety od 10.08 w kasie teatru)

www.cialoumysl.pl | www.hora.ch | www.jeromebel.fr

(-)
Materiał Festiwalu
13 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...