Jerzy Kozakiewicz (1929 - 2006)

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy.

Urodził się 10 lutego 1929 w Warszawie. Zmarł 11 lipca 2006 w Warszawie.

W 1953 ukończył szkołę filmową w Łodzi. W tym samym roku ostał zaangażowany przez Kazimierza Dejmka do łódzkiego Teatru Nowego. Na deskach tego Teatru zadebiutował w sztuce Emila Zegadłowicza "Domek z kart" w reżyserii Janusza Kłosińskiego.

W Łodzi Kozakiewicz grywał u tak uznanych reżyserów jak Kazimierz Dejmek ("Łaźnia" Władimira Majakowskiego, "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego, "Święto Winkelrida" Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego) i Bohdan Korzeniowski ("Don Juan" Moliera). W 1958 przeniósł się do Teatru Narodowego w Warszawie, w którym dyrekcję objął Wilam Horzyca. Z tego okresu pochodzą jego role między innymi w Wieczorze Trzech Króli Szekspira, "Widok z mostu" Arthura Millera, "Żywym trupie" Lwa Tołstoja, "Matce Courage i jej dzieciach" Bertolta Brechta. W 1962 przeszedł do warszawskiego Teatru Klasycznego, kierowanego przez Jerzego Kaliszewskiego. W tymże teatrze zagrał między innymi w takich sztukach jak: "Róża" Stefana Żeromskiego czy "Wassie Żeleznowej" Maksyma Gorkiego. W latach 1972–1976 grał w Teatrze Rozmaitości ("Pruski mur" Witolda Zalewskiego, "Horsztyński" Juliusza Słowackiego, "Sława i śmierć Joachima Murietty" Pabla Nerudy), a od 1976 do 1979 w warszawskim Teatrze Studio.

Poza teatrem miał w swoim dorobku wiele ról filmowych. Pod koniec życia zajął się kupnem, renowacją i sprzedażą antyków. Został pochowany na Cmentarzu Prawosławnym na Woli.

Źródła: Wikipedia, Filmpolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
9 lutego 2019

Książka tygodnia

Monty Python. Autobiografia według Monty Pythona
Czwarta Strona - Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o.
Monty Python

Trailer tygodnia