Jerzy Trela zagra legendę

"Wielki John Barrymore" - reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

14 maja w Teatrze STU "Wielki John Barrymore", polska prapremiera sztuki o jednym z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich wszechczasów. W roli głównej Jerzy Trela, w roli suflera Aleksander Fabisiak.

John Barrymore był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności i kontrastów, która kreowała swoją legendę już za życia. Spadkobierca Rudolfa Valentino, hulaka, birbant, niestroniący od alkoholu i kobiet bohater hollywodzkich anegdot, a jednocześnie wielki talent, który podbił Broadway i oczarował publiczność swoimi kreacjami Sherlocka Holmesa, Hamleta i Don Juana. Orson Welles twierdził, że Barrymore wie o aktorstwie wszystko.

Postać tragikomiczna, której siłą, także sceniczną, były wielkie namiętności i pasja życia. I to one go zniszczyły. Barrymore zapłacił za swój apetyt na życie najwyższą cenę. Na oczach Hollywood obumierał jeden z Największych Talentów wciągnięty w spiralę używek, romansów, hazardu i skandali. W Johnie bóg aktorskiego kunsztu walczył z bestią.

W Teatrze STU w Krakowie spotkają się dwie aktorskie legendy: Jerzy Trela w znakomitej kreacji Johna Barrymore'a snuć będzie przed nami zanurzoną w oparach alkoholu opowieść utkaną z rozgoryczeń, wzruszeń, śmiechu i sarkazmu. Intymną narrację, w której cierpienie i upadek służą jako materiał na anegdotę. To przejmujący portret człowieka, który nigdy nie żałował swoich wyborów, a jego zaprzepaszczony talent przetrwał w opowieściach.

(-)
Materiał Teatru
9 maja 2013

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia