Jerzy Wasowski (1913 - 1984)

Kompozytor, autor piosenek, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i kabaretowy, reżyser, lektor, narrator, spiker radiowy, akustyk.

Urodzony 31 maja 1913 w Warszawie. Zmarł 29 września 1984 w Warszawie.


Jerzy Ryszard Wasowski. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej, w latach 1938-46 (z przerwą wojenną) pracował w Polskim Radiu na różnych stanowiskach, m. in. w dziale technicznym, jako spiker i reżyser akustyk.

W czasie okupacji przebywał w majątku Zamoyskich, gdzie m.in. prowadził tajne nauczanie w szkole średniej, doprowadzając kilka osób do matury. Wykładał przedmioty ścisłe, uczył muzyki i rysunku. Był świetnym kreślarzem, miał zdolności graficzne, był zamiłowanym majsterkowiczem — tworzył m.in. meble.

W latach 1945-48 zaczął występować jako taper, następnie aktor, a w końcu – kompozytor Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie; na scenie Teatru Powszechnego i Comedii zagrał m. in. Redaktora Haustada ("Wróg ludu" Ibsena), Autora ("Dwa teatry" Szaniawskiego), Pułkownika Pickeringa ("Pygmalion" Shawa), Barona ("Nie igra się z miłością" Musseta), Jana ("Żeglarz" Szaniawskiego).

Po powrocie do pracy radiowej, a potem i telewizyjnej (redaktor Teatr Humoru i Satyry) stał się w latach 1949-73 współtwórcą i wykonawcą wielu programów artystycznych, m. in. komponował muzykę do słuchowisk radiowych, do radiowego teatru "Eterek" (1948-58), był współautorem (z Jeremim Przyborą) piosenek i ich świetnym interpretatorem jako jeden z głównych bohaterów telewizyjnego Kabaretu "Starszych Panów" (1958-67), piosenek kabaretu "Dudek".

W serialu TV "Kroniki Bolesława Prusa" występował w roli Prusa. W swym oryginalnym dorobku muzycznym miał około siedmiuset piosenek (także dla dzieci), sto pięćdziesiąt ilustracji do słuchowisk radiowych, spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz filmów, trzy musicale (np. "Machiavelli" do libretta Marianowicza i Grońskiego, wystawiany przez Teatry Muzyczne w Gdyni i Wrocławiu).

Syn Józefa Wasowskiego, mąż Marii Wasowskiej (pseudonim sceniczny Janecka), ojciec Grzegorza Wasowskiego.

Był współzałożycielem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Źródła: Almanach sceny polskiej, FilmPolski, Wikipedia, E-teatr.

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
12 września 2019
Portrety
Jerzy Wasowski

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia