Jesień w Teatrze Miejskim w Gdyni

Finał 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej; „Rozważna i romantyczna” - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Miejski w Gdyni

W Teatrze Miejski w Gdyni trwają przygotowania do dwóch dużych jesiennych wydarzeń: 25-27 września 2020 – Finał 13. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i 10 października 2020 premiera spektaklu „Rozważna i romantyczna” Jane Austen w reżyserii Aliny Moś-Kerger.

W dniach 25-27 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja, finał 13 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 257 sztuk. Pięć najlepszych zobaczymy w formie inscenizowanych czytań. Spośród nich Kapituła wyłoni laureata.

Czytania i szkice sceniczne najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu w interpretacji aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni pod opieką reżyserską Piotra Ratajczaka.

25 września (piątek)
godz. 17.00 Debil Maliny Prześlugi
godz. 19.00 Incydent Jarosława Jakubowskiego
26 września (sobota)
godz. 17.00 Kapelusz: rys hagiografii Michała Lachmana
godz. 19.00 Listen to your heart Piotra Rowickiego
27 września (niedziela)
godz. 15.00 Swietłana Przemysława Wojcieszka
godz. 19.00 Gala finałowa Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, wyłonienie Laureata 13. edycji konkursu
Zapraszamy na teatralną ucztę! Szczegóły na stronie: www.gnd.art.pl; Gdynia-dobry klimat dla sztuki!

___

ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA
Reżyseria: Alina Moś – Kerger
Premiera: 10 października 2020

Dziewiętnastowieczne społeczeństwo rządzi się swoimi prawami, niezaprzeczalną pozycję mają w niej etykieta i pieniądz. Eleonora i Marianna, dwie tytułowe siostry, mają jednak inny cel: miłość i szczęście. Każda z nich, na swój sposób, będzie chciała je osiągnąć. Temat ponadczasowy, temperamenty bohaterek porywające, perypetie i niespodzianki. Dla nas jednak, to nie tylko romantyczna opowieść; staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ta historia rezonuje ze współczesnością, jak dziś, kiedy rola kobiety błyskawicznie się zmienia, czytamy ją w kontekście kulturowym, towarzyskim i uczuciowym. A wszystko, co ludzkie, bliskie sercu, jest przecież nieustająco aktualne, niezależnie od kostiumu i daty w kalendarzu.

Teatr Miejski w Gdynia zaprasza 10, 11, 14, 15, 16 i 17 października na premierowe spektakle!!!
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim w Gdyni!

Marzena Szymik-Mackiewicz
Materiał nadesłany
29 lipca 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia