Jeśli się Wam spodoba - klaszczcie!

Spektakl teatru młodzieżowego z Archangielska w Bydgoszczy

Spektakl teatru młodzieżowego z Archangielska nie schodzi z afisza od trzech dekad. W poniedziałek, 13 lipca, o godz. 19.00 na Starym Rynku zobaczymy przedstawienie "Jeśli ci się nie podoba - nie słuchaj" w wykonaniu gości z Rosji.

Mówi się, że jeśli wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, to te z Archangielska wiodą na południe! Słupsk, z kolei, w poprzedniej epoce nazywano dumnie „Paryżem Północy”... Dość powiedzieć, że rosyjski Archangielsk i swojski Słupsk to miasta partnerskie i jeśli próbować się czegoś dowiedzieć o Archangielskim Teatrze Młodzieżowym, to właśnie w Słupsku. I rzeczywiście, dyrektorka tamtejszego teatru Rondo nie pozostawia wątpliwości, że archangielski teatr jest młodzieżowy - duchem! 

Nie jest młody również spektakl, z którym Rosjanie przyjeżdżają do Bydgoszczy i z którym wcześniej objechali pół Polski, a może i Europy. Nie jest w końcu młodzieniaszkiem założyciel, dyrektor i mózg teatru, Wiktor Panov. Tylko jakie tu mają znaczenie daty, skoro założony w 1975 r. teatr jest, co cytowaliśmy, młody duchem? A że Wiktor Panov moc ma kreacyjną, najlepiej świadczy fakt, że powołał do życia słynny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, od lat odbywający się w Archangielsku.
Spektakl, na który trupa Panova zaprasza bydgoszczan, jest niczym wyjęty z takiej „ulicznej poetyki” - barwny, odwołujący się do tradycji, kipiący energią, roztańczony i rozśpiewany. Aktorzy w autorecenzji mówią: „Gramy przedstawienia w gatunku komicznej opery, liryki, tragedii, absurdalnej farsy, bufonerii (...) z solistami nigdy nieśpiewającymi w Moulin Rouge czy La Scali”. Inna rzecz, że ów zdrowy dystans do siebie i swojej pracy mogą zachować dzięki powodzeniu granego nieprzerwanie od 1977 r. spektaklu „Jeśli ci się nie podoba - nie słuchaj”, według scenariusza Stephana Pissakhova i Borisa Cherguine, w reżyserii Wiktora Panova. To przedstawienie - wizytówka archangielskiego teatru.

K
Express Bydgoski
13 lipca 2009

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia