Jesteśmy najlepsi na Pomorzu! - Nowy Teatr w Słupsku

Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepszy spektakl 2019 roku

Właśnie odebraliśmy nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepszy spektakl 2019 roku w Województwie Pomorskim - za "Kupca weneckiego" Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka! Kapituła Nagród Teatralnych doceniła również aktorkę Nowego Teatru Monikę Janik przyznając jej nagrodę dla Nadziei Artystycznej!!!

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawane są od 1999 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku zostały rozdane z opóźnienie spowodowanym epidemią Covid – 19. Nagroda honoruje najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie teatru w województwie pomorskim oraz w szczególnych przypadkach poza jego granicami, w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Laureatów wybiera specjalnie w tym celu powołana Kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Przez lata, formuła Nagrody ewoluowała i obecnie obejmuje trzy wyróżnienia indywidualne dla wyróżniających się artystów i osób związanych ze światem teatru oraz nagrodę honorową dla teatru, w którym odbyła się najlepszą premierą roku. Nagrody indywidualne mają wymiar finansowy, natomiast wyróżnienie za Przedstawienie Roku tradycyjnie stanowi dzieło sztuki wykonane przez pomorskiego artystę.

https://pomorskie.eu/-/wyroznienia-dla-ludzi-teatru-podczas-uroczystej-gali-wreczono-tez-nagrody-specjalne-marszalka

Finał projektu #JA

Przez dwa miesiące młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w PROJEKCIE: #JA, czyli kreatywno – psychologicznych warsztatach organizowanych przez szkołę oraz Teatr Nowy im. Witkacego. Celem zajęć było podniesienie samooceny u nastolatków, którym ciężko było uwierzyć we własne możliwości oraz docenić swoje talenty. Dzięki realizacji artystycznych działań, mogli wyrazić emocje i otworzyć się na nowe formy autoekspresji. Finałowy filmik z pracami uczestników można zobaczyć na kanale YouTube teatru!
Czas pandemii jest trudny dla wszystkich. Zwłaszcza dla młodzieży, której zabroniono wychodzić z domu oraz z dnia na dzień zmieniono tryb życia. Warsztaty dały im możliwość spotkań i kreatywnego spędzenia czasu. Otworzyły nastolatków na sztukę współczesną oraz działalność artystów, których do tej pory nie znali. Dzięki zajęciom zaznajomili się z twórczością Mariny Abramović, Artiego Grabowskiego czy Piera Manzoniego. Niekonwencjonalne pomysły malarzy, performerów i rzeźbiarzy pokazały młodym ludziom różne formy autoekspresji, które miały być inspiracją do tworzenia własnych form wypowiedzi.

- Projekt #JA był świetną formą spędzenia wolnego czasu – mówi Nikolas Żurawski, uczestnik zajęć. – Na warsztatach była mega miła atmosfera, zawsze mogłem przedstawić własne zdanie bez obawy, że zostanę wyśmiany czy niezrozumiany. Mogłem porozmawiać na ważne i ciekawe tematy, czego, niestety, nie doświadczam zbyt często w szkole. Ale też lepiej poznałem siebie i dostrzegłem nowe możliwości rozwoju.

Oprócz warsztatów kreatywnych prowadzonych przez Marię Pyrek i Natalię Królak, licealiści uczestniczyli w warsztatach psychologicznych moderowanych przez Aleksandrę Musielak. Podczas tych zajęć pracowali nad zbudowaniem konstruktywnego obrazu siebie oraz podejmowali refleksję nad swoimi cechami. Z jednej strony uczyli dostrzegać swoje słabe i mocne strony, z drugiej ćwiczyli zmianę stosunku do siebie, tak, aby wzmocnić wiarę we własne możliwości. Młodzież przeszła również trening marzeń, podczas którego formułowała swoje cele i uczyła się planować drogę do ich osiągnięcia.

W projekcie wzięło udział 14 licealistów z V Liceum Ogólnokształcącego: Natalia Worach, Dominika Jastrzębska, Anastazja Szłyk, Dominik Idaczyk, Oliwia Górniak, Natalia Krajewska, Piotrek Cywiński, Kajtek Prusiecki, Gosia Karkocka, Kacper Kula, Paulina Serafin, Nikolas Żurawski, Antoni Buraczewski, Klaudia Żółć.

Udział w projekcie był bezpłatny. Został zrealizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.
Próby, próby, próby

Rozpoczęliśmy próby do kolejnej premiery!!!

W zeszłym tygodniu zakończyliśmy prace nad spektaklem "Stolp. Dzień kobiet" O. Żukowicz w reżyserii J. Mark (premiera 24 października na Nowej Scenie Nowego Teatru), a już dzisiaj (28.07.2020) rozpoczęliśmy próby do kolejnej produkcji. "Szewcy" autorstwa patrona naszego teatru Witkacego w reżyserii P. Świątka otworzą nową siedzibę Nowego Teatru 10 października 2020 roku. W spektaklu wystąpi cały zespół naszej instytucji. Przedstawienie będzie można oglądać miedzy 10 a 25 października 2020 roku.

Szewcy to dramat autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza pisany w latach 1931–1934, a wydany po raz pierwszy w Krakowie w roku 1948. Autor oprócz pisania słynie również z malarstwa. Zajmował się też fotografią oraz filozofią. Jego niektóre utwory doczekały się ekranizacji. Wśród jego dzieł są powieści, dramaty, pisma estetyczne czy filozoficzne. W Szewcach pokazany jest świat przyszłego społeczeństwa, społeczeństwa, które jest zautomatyzowane, a w konsekwencji pokazano również upadek cywilizacji według wyobrażeń Witkiewicza. Utwór przedstawia historie Szewców, którzy przechodzą przez kilka rewolucji. Są oni niezadowoleni ze swojej dotychczasowej pracy, zostają zamknięci i skazani na bezczynność. Również i to im nie odpowiada, dlatego dochodzi do buntu...

Zapraszamy widzów na rewolucyjną rewię destrukcyjnych postaw wzajemnej pogardy przedstawicieli wszystkich stron społecznej debaty. Zapraszamy na obrazoburczą burleskę karykaturalnych postaw rewolucyjnych. Opowiemy o tym, że na przestrzeni wieków zawsze Ci którzy się buntowali zamieniali się w tych przeciwko którym podnosili bunt – zamieniali własne ideały w kabaret. I o tym, ze od hipokryzji dużo gorszy jest brak poczucia humoru. I o tym, że Witkacy odczuwał tęsknotę za metafizyką, która mogłaby być czymś bardziej sensownym niż wymiana kolejnych pacynek na europejskich tronach sterowanych z ukrycia przez nieznanych lalkarzy.
Zapraszamy na #nowy na leżakach!

Do końca wakacji w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 20:00 gramy dla Państwa na plenerowej scenie ustawionej na wewnętrznym podwórku teatru. Pokażemy najzabawniejsze spektakle i programy kabaretowe ostatnich lat: „Seks dla opornych", „Impro Atak", „Wszyscyśmy z jednego szynela", oraz gościnne przedstawienia „Przyszedł mężczyzna do kobiety" z koszalińskiego Teatru Dramatycznego. Kulturalna rozrywka w niezobowiązującej atmosferze to nasz przepis na lato 2020 roku!

Zachęcamy do skorzystania z naszej „leżakowej" promocji – do każdego zakupionego biletu, drugi dostaniesz gratis! (na inny wybrany spektakl plenerowy). Gratisowy bilet będzie można odebrać w kasie teatru tylko pod warunkiem okazania pierwszego zakupionego biletu. Promocja dotyczy również biletów zakupionych online, wystarczy pokazać wydrukowany bilet w kasie teatru.

Promocja trwa do końca sierpnia i obejmuje TYLKO spektakle plenerowe (lipiec-sierpień).
Kasa teatru czynna jest od środy do piątku w godz. 8-14 oraz 2 godziny przed spektaklem, tel: 59 846 70 13, kasa@nowyteatr.pl

Zapraszamy do Słupska na wakacyjny #nowy na leżakach!

(-)
Materiał nadesłany
29 lipca 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia