Jeszcze pięć niezapomnianych wydarzeń

25. Gliwickie Spotkania Teatralne

Do końca tygodnia trwają jubileuszowe Gliwickie Spotkania Teatralne. Przed teatromanami jeszcze pięć festiwalowych wydarzeń.

13 maja 2014 /wtorek/ godz. 19.00 - Scena Bajka-Kino Amok

"Audiencja" - National Theatre w Londynie (UK) - retransmisja HD

"Audiencja" to ponowne spotkanie Petera Morgana, scenarzysty słynnego filmu "Królowa", z Helen Mirren, która w tym obrazie zagrała tytułową rolę. Przedstawienie wyreżyserował nominowany do Oscara Stephen Daldry, autor takich filmów jak "Billy Elliot" i "Godziny".

Morgan w swojej sztuce teatralnej znacznie rozbudował i pogłębił wątek królewskich audiencji. Zgodnie z kilkuwiekową tradycją, królowa Elżbieta II od 60 lat spotyka się co tydzień z premierem swojego rządu (do tej pory było ich dwunastu). Audiencje odbywają się w Pałacu Buckingham i mają charakter czysto prywatny. Premiera i królową obowiązuje niepisana umowa, że to, co zostanie powiedziane podczas spotkania, nie może opuścić murów pokoju audiencyjnego. Treści rozmów nie znają nawet współmałżonkowie stron. Spektakl łamie tę "zmowę milczenia", przedstawiając hipotetyczne rozmowy królowej z premierami: od Churchilla, poprzez Thatcher, po Camerona.

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 45 min. (1 przerwa)
Retransmisja z polskimi napisami

Bilety: norm. 35 zł / ulg. 25 zł

14 maja 2014 /środa/ godz. 19.00 - scena GTM przy Nowym Świecie

"Mistrz i Małgorzata" - Teatr Groteska w Krakowie

"Mistrz i Małgorzata" - opowieść o szatanie, "który wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" - weszła do kanonów arcydzieł światowej literatury. Długo by mówić o wszystkich strunach, które w nas ta historia porusza, bo każdy czyta ją trochę inaczej. Jednych interesuje groteskowy obraz socrealistycznej Moskwy, innych zachwyca historia miłości Małgorzaty i Mistrza, jeszcze innych zaciekawia niestereotypowo potraktowany wątek Piłata i Jeszuy.

Jaka jest wersja teatru Groteska? Na pewno diabelska, bo głównymi animatorami spektaklu są przede wszystkim członkowie świty Wolanda. Na pewno wybiórcza, bo nie porusza wszystkich wątków książki. I na pewno bardzo indywidualna, dlatego że głównym narratorem spektaklu jest jedna postać - wpędzony w szaleństwo, uwikłany w tragikomiczny splot wydarzeń poeta Iwan Bezdomny. To poruszająca historia nieszczęśliwej miłości Małgorzaty, opowieść o ludziach, którzy są w stanie kochać wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 15 min. (1 przerwa)

Bilety: I miejsca - 50 zł, II miejsca - 40 zł, III miejsca - 30 zł, Opcja "Student": 20 zł
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z dyrektorem Teatru Groteska Adolfem Weltschkiem, które poprowadzi Łukasz Kałębasiak. Wstęp wolny!

15 maja 2014 /czwartek/ godz. 20.00 - Ruiny Teatru Victoria

Zabijanie Gomułki - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Adaptacja wydanej w 1997 roku powieści Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast". Opowieść o zamachu na I sekretarza PZPR, zaplanowanym w 1963 roku przez Józefa Trąbę, małomiasteczkowego pijaka filozofa, i jego nie mniej osobliwych kompanów. Nieznany świat polskich ewangelików w krzywym zwierciadle oraz nostalgiczna podróż w przeszłość dzięki czarowi jedynej w swoim rodzaju Pilchowej polszczyzny i wyobraźni.

"Pan Trąba to Pilchowy luterski Zagłoba, kuzyn gogolowskiego Chlestakowa, Odyseusz ziołowej nalewki. Grający go Zbigniew Waleryś z miejsca rozkochuje w sobie widza, który próbuje nadążyć za meandrami jego myśli, piekielną logiką wizji czy nawet "przepastną dialektyką (jego trąbiastego) patriotyzmu". Waleryś tworzy jedną z najciekawszych pijackich kreacji polskiego teatru. Człowieka upijającego się swoimi fantastycznymi wizjami bardziej niż wódką. Pijaka, który od wódki trzeźwieje. Fenomenalna rola." /Łukasz Drewniak/

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 50 min. (bez przerwy)

Bilety: 40 zł (miejsca nienumerowane); Opcja "Student": 20 zł

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z dyrektorem Teatru im. H. Modrzejewskiej Jackiem Głombem, które poprowadzi Łukasz Kałębasiak. Wstęp wolny!

16 maja 2014 /piątek/ godz. 20.30 - podziemia Ruin Teatru Victoria

Maciej Trąbka - Improwizacje - Impreza towarzysząca - część 2

Maciej Trąbka jest młodym tancerzem, poszukującym nowej ekspresji w ruchu ciała, w oddawaniu niepowtarzalnych emocji w autorskim tańcu. Jego improwizacje, nawiązujące do plakatu jubileuszowych 25. Gliwickich Spotkań Teatralnych, będą się odnosić do nieba i piekła, do dwoistości ludzkiej natury, do rywalizacji ciała z duszą, do czystości i brudu, do walki dobra ze złem. Artysta sam mówi tak o swoim projekcie: "Odcięcie się w tańcu od świata rzeczywistego, oddanie się sercu, duszy. Pozwolenie, by zawładnęły tobą uczucia, emocje, wywoływane poprzez muzykę, otoczenie, nastrój miejsca, chwili. Oddziaływanie na muzyków poprzez obraz i ruch, inspirowanie ich do improwizowania wypływającego z jestestwa, bez udziału rozumu"

Uwaga! Pokaz odbędzie się w podziemiach Ruin Teatru Victoria. Prosimy ubrać się ciepło.

Czas trwania ok. 30 minut.

Bilety: 10 zł (miejsca stojące)

16 maja 2014 /piątek/ godz. 21.30 - skwer przy Ruinach Teatru Victoria

W ramach Projektu "Ulica Wyszehradzka"

"Mistrz głodu" - Teatr Biuro Podróży w Poznaniu

Akcja zainspirowana jest twórczością Franza Kafki, a w szczególności opowiadaniem "Głodomór". Jej bohaterem jest człowiek, który odrzucił całe swoje dotychczasowe życie i stał się Mistrzem głodu. Czy jest to prowokator, święty "jurodiwy" czy zmęczony człowiek? Czy byłoby nas stać na taki krok? W jaki sposób jego decyzję wykorzysta kolega, sąsiad, petent, aktywista? Jak zareaguje tłum? Akcja stawia pod znakiem zapytania to wszystko, co znajduje się po stronie "zwykłych ludzi" z ich normami, prawami, zasadami, z granicami między dobrem i złem, prawdą i fałszem.

Akcja ma formę happeningu plenerowego, w nawiązaniu do historycznych objazdowych cyrków, ale we współczesnej estetyce wykorzystującej multimedia.

Wstęp wolny!

(-)
Materiał Festiwalu
13 maja 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia