Jeżyk, niedźwiadek i żółwik

"Zwierzątka, małe zwierzenia" - reż. P. Passini - ACK "Chatka Żaka" w Lublinie

7 grudnia premiera spektaklu Pawła Passiniego "Zwierzątka, małe zwierzenia". Międzynarodowa grupa tancerzy, niezwykle animacje, muzyka grana na żywo. Zapowiada się zwariowana i surrealistyczna uczta teatralna. Jak to u Passiniego

Na scenie ART Studio przy ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie zobaczycie spektakl inspirowany bajkami Siergieja Kozłowa. To autor książki "Jeżyk we mgle” na podstawie której powstał jeden z najwybitniejszych animowanych filmów w historii kina. Jego bajki o przygodach jeżyka, niedźwiadka, lwa czy żółwia są tak popularne, że w 2009 roku w Kijowie odsłonięto pomnik Jeżyka.

Siergiej Kozłow miał przyjechać na lubelską premierę swoich bajek, ale w styczniu tego roku zmarł na zapalenie płuc. – Zostawił nam jednak pewne tajemne wskazówki i gromadkę nieco zagubionych zwierzątek, które oczywiście postanowiliśmy przygarnąć. Do zobaczenia w lesie – piszą twórcy lubelskiego spektaklu.

Twórcą scenariusza, muzyki i reżyserem spektaklu "Zwierzątka, małe zwierzenia” jest Paweł Passini. – Zafascynowani twórczością Siergieja Kozłowa postanowiliśmy spróbować pisać razem z nim na scenie – tłumaczy reżyser. Zwierzątka z bajek Kozłowa przeżywają przygody, walczą o marzenia, bywają samotne, szukają przyjaźni i ciepła. Choć różnie patrzą na świat, mają różne charaktery i jedno drugiemu potrafi dokopać – robią wszystko, żeby się dogadać. Zupełnie odwrotnie niż ludzie.

Niedźwiedzia zagra Dariusz Jeż, kultowy aktor Passiniego. Jeża zagra Elżbieta Rojek, Borsuka Paweł Passini, Mysz i Słonia – Marcin "Kabat” Kowalczuk, także współautor muzyki i reżyser światła. W spektaklu wystąpią ponadto: Joanna Lewicka - Puchacz, Agata Meilute - Ryś, Sean Palmer - Zając, Maria Porzyc – Misia, Katarzyna Tadeusz – Wiewiórka i Maciej Wyczański - Pies.

Za projekcje multimedialnego spektaklu odpowiada Maria Porzyc, kostiumy zaprojektowała El Bruzda. – Do udziału w spektaklu zaproszona została międzynarodowa obsada aktorów i tancerzy. Będą niezwykłe animacje i grana, na żywo muzyka. Do zobaczenia w lesie – zachęcają twórcy spektaklu.

Premiera 7 grudnia, godz. 19, spektakle 8, 9 grudnia godz. 19, bilety w cenie 20 i 10 zł w kasie Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 oraz na godzinę przed spektaklem w ART Studio.

Waldemar Sulisz
Polska Dziennik Wschodni
4 grudnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia