Joanna Freszel - sopran

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Studentka dyplomowego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jadwigi Rappé, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010/2011, 2011/2012).

Zdobyła m.in. II Nagrodę na Konkursie im. H. Halskiej (Wrocław, Polska, 2009), III Nagrodę i Nagrodę Specjalną w Konkursie im. K. Szymanowskiego (Łódź, Polska, 2009), I Nagrodę na II LAŚ (Sopot, Gdańsk, Polska, 2010), I Nagrodę i trzy Nagrody Specjalne w II Konkursie im. J.E.J. Reszków (Częstochowa, Polska, 2011) oraz Nagrodę Specjalną Estońskiej Opery Narodowej na Międzynarodowym Konkursie Belvedere im. H. Gabor (Wiedeń, Austria, 2011).

Jako chórzystka Alla Polacca przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w ciągu 17 lat występowała w operach „Manru”, „Cyganeria”, „Tosca”, „Śpiewnik Domowy”, „Turandot”, „Werther” i w wielu innych.

Wraz z chórem Cappella Corale Varsoviana, nagrała muzykę do polskich filmów takich jak „Gwiazda Kopernika”, „Joanna”, „Jan Paweł II”, „1920 Bitwa Warszawska”.

W 2009 roku wzięła udział w projekcie „Haydn w Euroregionie Nysa”, podczas którego wykonywała w Polsce i Czechach partię Hanny z oratorium J. Haydna „Pory Roku”.

W 2010 roku w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” uczestniczyła w dwóch prawykonaniach w Polsce (Sadness Untitled Marco Nikodijevića i Primordia Rerum Oscara Bianchiego).

Po sukcesie na festiwalu została zaproszona na audycję do Paryża (Festiwal Aix-en Provence) i na koncert do Genewy (Festiwal Contrechaps).

W styczniu 2011 roku miała recital „Frédéric Chopin and Franz Liszt” w siedzibie UNESCO w Paryżu.

W maju 2011 roku została zaproszona przez European Opera Centre na kurs wokalny w Thessalonikach, Grecja, gdzie miała recital w Megaron Concert Hall.

W 2011 roku zadebiutowała jako Muzetta w „La Bohème” G. Pucciniego (Polska) oraz w roli Vénus i Phrygienne w „Dardanus” J. P. Rameau (Irlandia, UK).

Występowała w licznych koncertach okolicznościowych w kraju i za granicą z orkiestrami i zespołami pod batutą: A. Sapiechy, M. Metelskiej, M. Kluczyńskiej, A. Borzyma seniora i juniora, Ł. Wojakowskiego, R. Rewakowicza, J. Swobody, Cz. Grabowskiego, A. Tamayo, W. Boermana, T. Strugały, J. Salwarowskiego, J. Kasprzyka, L. Pillot, J. Rogali, K. Dębskiego, T. Wojciechowskiego.

W 2006 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom mgr inż. Ochrony Środowiska w SGGW w Warszawie, Polska.

(-)
Materiały OiFP
24 stycznia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...