Joanna Kulmowa nagrodzona

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013

Joanna Kulmowa otrzymała w poniedziałek, za całość dorobku, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 w kategorii "warszawski twórca". W innych kategoriach nagrodzono m.in. Kazimierza Orłosia za powieść "Dom pod Lutnią" i poetę Krzysztofa Karaska za tom "Dziennik rozbitka".

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Dramatycznym (Scena na Woli) z udziałem wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego i przewodniczącej Rady Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 przyznano w pięciu kategoriach: "warszawski twórca", proza, poezja, książka dla dzieci oraz edycja warszawska.

Uhonorowana w kategorii "warszawski twórca" Joanna Kulmowa, autorka powieści, wierszy, utworów scenicznych, librett operowych i słuchowisk radiowych, jako poetka debiutowała w latach 50. Wydała kilka tomików wierszy dla dorosłych (m. in. "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie") i dzieci (m.in. "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Niebo nad miastem", "Zagubione światełko"). W 1965 r. opublikowała - skierowaną do dzieci, ale chętnie czytaną też przez dorosłych - metaforyczną powieść "Wio, Leokadio", uznaną przez UNESCO za jeden z najlepszych na świecie utworów dla dzieci, zaliczoną do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.

W kategorii proza nagrodzony został Kazimierz Orłoś za powieść "Dom pod Lutnią" (Wydawnictwo Literackie), a w kategorii poezja - Krzysztof Karasek za tom "Dziennik rozbitka" (wyd. Instytut Mikołowski).

W kategorii książka dla dzieci nagrodę przyznano za książkę "Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie" (wyd. Dwie Siostry). Autorką tekstu jest Dorota Sidor, a twórcami ilustracji Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

W kategorii edycja warszawska laureatem został Tomasz Mościcki, nagrodzony za publikację "Teatry Warszawy 1944-1945" (wyd. Fundacja Historia i Kultura).

Łącznie do laureatów pięciu kategorii trafi 200 tys. zł (z czego 100 tys. zł otrzyma laureatka w kategorii "warszawski twórca"). W jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zasiedli m.in. historycy literatury: Andrzej Zdzisław Makowiecki, Andrzej Stanisław Kowalczyk i Grzegorz Leszczyński.

Nagroda Literacka m.st Warszawy jest kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś (przed II wojną światową) Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również m.in.: Tadeusza Boya-Żeleńskiego (1933), Polę Gojawiczyńską (1935), Marię Kuncewiczową (1937).

W 2008 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Od tamtego czasu nagroda przyznawana jest corocznie w kilku kategoriach. Laureatami zostali m.in.: Tadeusz Konwicki (2008, kategoria "warszawski twórca"), Józef Hen ("warszawski twórca", 2009), Janusz Głowacki ("warszawski twórca", 2011).

(-)
(PAP)
24 kwietnia 2013
Portrety
Joanna Kulmowa

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia