John Malkovich

biogram

John Malkovich jest aktorem, producentem, scenarzystą i reżyserem, lecz przede wszystkim człowiekiem teatru.

Po odkryciu teatru na początku lat 70. na Uniwersytecie Stanowym Illinois, wspólnie z Terrym Kinney’em, Jeffem Perry i Garym Sinise, w 1976 roku założył słynną grupę teatralną Steppenwolf Theater Company.
Sławę w filmie przyniosła mu interpretacja roli hrabiego Valmonta w filmie „Niebezpieczne związki” (reż. Stephen Frears) u boku Michelle Pfeiffer i Glenn Close. Po tej roli, wyznaczającej ważny zwrot w jego karierze, zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

Jako autor licznych i różnorodnych kreacji aktorskich, był dwukrotnie nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za role w filmach „Miejsca w sercu” (1984) oraz „Na linii ognia” (1993), i zdobywał nagrody za interpretacje aktorskie w filmach takich, jak „Pola śmierci”, „Niebezpieczne
związki”, „Być jak John Malkovich” czy „Oszukana”.

Po sukcesie spektakli „Hysteria” (Théâtre Marigny, 2002) oraz „Good canary” (Théâtre Comédia, 2007), w 2011 r. wyreżyserował w Théâtre de l'Atelier swój trzeci spektakl teatralny w Paryżu, „Les Liaisons Dangeureuses”, za którego inscenizację otrzymał nagrodę Moliera.

(-)
Materiał nadesłany
27 marca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia