Jubileusz

dyrektor Teatr im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski obchodzi jubileusz 45-lecia pracy

24 października o godz. 17 dyrektor Teatr im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.

W tym roku wszystkie sceny w Polsce obchodzą rocznicę 250-lecia powstania Teatru Publicznego w Polsce. Nie inaczej będzie na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie zobaczymy spektakl "A to teatr właśnie", z tą tylko różnicą, że powstał on także z dwóch innych ważnych okazji: 122-lecia sceny przy placu św. Ducha oraz 45-lecia Krzysztofa Orzechowskiego, dyrektora teatru i zarazem reżysera spektaklu. W latach 70. pracował jako aktor, a później jako reżyser w teatrach warszawskich. W latach 1989-1996 pracował jako reżyser w Teatrze Ludowym w Krakowie. W latach 1997-1999 był dyrektorem teatru Bagatela w Krakowie. W 1999 powołany na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Autorką scenariusza jest Anna Burzyńska - kierownik literacki.

- Scenariusz powstał wyłącznie z fragmentów dramatów, które były wystawia-ne na naszej scenie na przestrzeni łat. Klamrą, która spina całość, są dialogi z " Wesela" Wyspiańskiego, a dopełniają je m.in. "Oni" i "Tumor Mózgowicz" Witkacego, " Tango" i "Rzeźnia" Mrożka, "W sieci" Kisielewskiego czy "Ślub" Gombrowicza. W drugiej części zobaczymy i usłyszymy znakomite fragmenty z dramatu romantycznego autorstwa Mickiewicza i Słowackiego. Te dialogi wyjęte z tekstów dramatycznych tworzą nową jakość, opowieść o teatrze. Muszę przyznać, że w tym zestawieniu brzmią niezwykle aktualnie. Tak aktualnie, jakbyśmy słuchali współczesnych sporów o teatr -powiedziała nam Anna Burzyńska. W spektaklu zobaczymy m.in. Bożenę Adamek, Lidię Bogaczówną, Agnieszkę Judycką, Sławomira Rokitę, Feliksa Szajnerta i Daniela Malchara. Autorką kostiumów i scenografii jest Anna Sekuła.

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
23 października 2015

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...