Jubileusz

dyrektor Teatr im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski obchodzi jubileusz 45-lecia pracy

24 października o godz. 17 dyrektor Teatr im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.

W tym roku wszystkie sceny w Polsce obchodzą rocznicę 250-lecia powstania Teatru Publicznego w Polsce. Nie inaczej będzie na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie zobaczymy spektakl "A to teatr właśnie", z tą tylko różnicą, że powstał on także z dwóch innych ważnych okazji: 122-lecia sceny przy placu św. Ducha oraz 45-lecia Krzysztofa Orzechowskiego, dyrektora teatru i zarazem reżysera spektaklu. W latach 70. pracował jako aktor, a później jako reżyser w teatrach warszawskich. W latach 1989-1996 pracował jako reżyser w Teatrze Ludowym w Krakowie. W latach 1997-1999 był dyrektorem teatru Bagatela w Krakowie. W 1999 powołany na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Autorką scenariusza jest Anna Burzyńska - kierownik literacki.

- Scenariusz powstał wyłącznie z fragmentów dramatów, które były wystawia-ne na naszej scenie na przestrzeni łat. Klamrą, która spina całość, są dialogi z " Wesela" Wyspiańskiego, a dopełniają je m.in. "Oni" i "Tumor Mózgowicz" Witkacego, " Tango" i "Rzeźnia" Mrożka, "W sieci" Kisielewskiego czy "Ślub" Gombrowicza. W drugiej części zobaczymy i usłyszymy znakomite fragmenty z dramatu romantycznego autorstwa Mickiewicza i Słowackiego. Te dialogi wyjęte z tekstów dramatycznych tworzą nową jakość, opowieść o teatrze. Muszę przyznać, że w tym zestawieniu brzmią niezwykle aktualnie. Tak aktualnie, jakbyśmy słuchali współczesnych sporów o teatr -powiedziała nam Anna Burzyńska. W spektaklu zobaczymy m.in. Bożenę Adamek, Lidię Bogaczówną, Agnieszkę Judycką, Sławomira Rokitę, Feliksa Szajnerta i Daniela Malchara. Autorką kostiumów i scenografii jest Anna Sekuła.

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
23 października 2015

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia