Jubileusz 60-lecia Białostockiego Teatru Lalek

premiery i spektakle gościnne

Premierowe przedstawienie teatru lalek z Sankt Petersburga, repertuarowe przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek oraz spektakle teatrów z Niemiec i Słowacji -zaplanowano na obchody 60-lecia Białostockiego Teatru Lalek, które odbędą się w dniach 21-23 czerwca.

BTL to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce; jest instytucją miejską.

Obchody 60-lecia teatru zaplanowano podczas Dni Miasta Białegostoku. Jak powiedział dyrektor BTL-u Jacek Malinowski, podczas obchodów chce podkreślić związki teatru z miastem.

Przez trzy dni zainteresowani będą mogli zobaczyć wszystkie premiery BTL, które miały miejsce w tym sezonie artystycznym. To m.in. spektakl "Texas Jim" reklamowany jako "prawdziwy Dziki Zachód w teatrze", "Lenka" o rudowłosej dziewczynce, która szuka przyjaźni oraz "Pięcioksiąg Izaaka", opowieść o niezwykłym życiu żydowskiego krawca.

Swoją premierę będzie miał spektakl "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu, w reżyserii dyrektora teatru Rusłana Kudaszowa. Wystąpi też teatr z Niemiec z przedstawieniem "Faust" oraz teatr ze Słowacji ze spektaklem "Legenda o Szczurołapie". Zaplanowano również wieczorne plenerowe przedstawienie "Don Kichot" Walnego Teatru.

W ramach obchodów odbędzie się również gala jubileuszowa, podczas której zostaną wręczone nagrody i odznaczenia zasłużonym teatrowi. Zostanie też zaprezentowane nowe wydawnictwo teatru "Nasz BTL", w którym znalazły się m.in. rozmowy z pracownikami i artystami teatru.

Malinowski powiedział PAP, że BTL jest integralną częścią miasta, spędzają w nim czas zarówno bardzo młodzi widzowie, jak i dorośli. Jego zdaniem to pewnego rodzaju fenomen, bo - w większości - teatr lalek jest kojarzony tylko z teatrem dla dzieci. Dodał, że w BTL od lat 80. XX wieku jest czymś oczywistym, że można zobaczyć w teatrze przedstawienie dla dorosłych. - Ten teatr jest bardzo dynamiczny, twórczy, ale też rodzinny - dodał.

Mówił też, że teatr musi być dynamiczny i twórczy, bo ciągle zmienia się: ogląd rzeczywistości, sposób wypowiedzi, zakres środków, jakich się używa w teatrze, czy sposoby docierania do widza. Jego zdaniem teatr powinien za tym nadążać. W przyszłości chciałby, aby przedstawienia BTL-u były transmitowane na żywo np. w internecie, w planach jest też stworzenie sceny marionetkowej.

Dzięki BTL-owi i Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej Białystok jest centrum polskiego lalkarstwa. Ten wydział powstał dzięki utworzeniu w 1974 roku przyteatralnego Studium Aktorskiego Teatru Lalek.

W obecnym budynku teatr mieści się od 1979 roku i był to pierwszy specjalnie budowany w Polsce teatr lalek.

Od początku w teatrze wystawiono blisko 300 premier, najdłużej granym przedstawieniem był "Mały Tygrysek Pietrek" (prawie 400 razy). Zespół aktorów BTL ma też za sobą debiut filmowy. Aktorzy zagrali w komedii Jacka Bromskiego "U Pana Boga za piecem".

(-)
(PAP)
10 czerwca 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...