Jubileusz Agnieszki Łopackiej

Jubileusz Agnieszki Łopackiej i spektakl Pannonica- najbliższy piątek 10 grudnia, w częstochowskim Teatrze

Aktorka naszego Teatru, Agnieszka Łopacka, w najbliższy piątek będzie świętować jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji, serdecznie zapraszamy na spektakl „Pannonica"*, w którym aktorka wciela się w rolę Pannoniki Rothschild, mecenaski jazzu, przyjaciółki m.in. Theloniousa Monka, Charliego Parkera.

Agnieszka Łopacka jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTv i T im. Leona Schillera w Łodzi. Na deskach częstochowskiego Teatru zadebiutowała w 1996 roku rolą Sandry w spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Łukasza Wylężałka, rok później wcieliła się w Ismenę i Eurydykę w „Antygonie" Helmuta Kajzara w reż. Tadeusza Kijańskiego. Na przestrzeni 25 lat stworzyła wiele ciekawych ról; grała w spektaklach reżyserowanych przez m.in. Krystynę Jandę, Katarzynę Deszcz, Justynę Celedę, Magdalenę Piekorz, Adama Hanuszkiewicza, Igora Gorzkowskiego, Jerzego Bończaka.

Na przestrzeni ostatnich lat aktorka zagrała między innymi w: „Królowej Śniegu" B. Bukowskiego wg H. Ch. Andersena w reżyserii Magdaleny Piekorz; "Nagle, zeszłego lata" Tennessee'a Williamsa w reż. Krzysztofa Knurka; "Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoy'a w reż. Magdalena Piekorz"; „W starych dekoracjach" w reż. Igora Gorzkowskiego; „Niesamowitej przygodzie Robaczka Kłaczka" w reżyserii Roberta Dorosławskiego; Niebezpiecznych związkach" w reżyserii Ingmara Villqista.

Aktorkę można także zobaczyć w kultowym „Mayday'u" w reż. Wojciecha Pokory, gdzie na zmianę z Agatą Ochotą-Hutyrą, wciela się w rolę Barbary Smith.

Spośród wielu ról, które stworzyła na deskach częstochowskiego Teatru wspomnieć należy także spektakle: „Iwona, księżniczka Burgunda" w reż. Katarzyny Deszcz; „Wesele" w reż. Adama Hanuszkiewicza, „Na szkle malowane" w reż. Krystyny Jandy, "Lęki poranne" w reż. Bogdana Michalika, "Ożenek" w reż. Gabriela Gietzky'ego; "Kram z piosenkami" w reż. Laco Adamika, "Miłość i polityka" w reż. Jerzego Bończaka czy "Ferdydurke" w reż. Bogdana Michalika.

Agnieszka Łopacka jest także pedagogiem teatralnym; od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne i realizuje autorskie projekty edukacyjne, obecnie współpracuje także z Zespołem Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie.

Aktorka na swoim koncie ma także role filmowe i w serialach. Można było ją zobaczyć w filmach „Darmozjad polski" w reż. Łukasza Wylężałka, „Kochaj i rób co chcesz"; serialach: „Barwy szczęścia", „Klan", „Na dobre i na złe", „Mąż czy nie mąż"

__

JUBILEUSZ:

Kiedy? – 10 grudnia (piątek) 2021 r., godz. 19.00;

Gdzie? – scena duża Teatru im. Adama Mickiewicza

__

PANNONICA

W scenariuszu wykorzystane zostały fragmenty książki „Baronowa jazzu" Hannah Rothschild w przekładzie Dobromiły Jankowskiej. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Tekst, reżyseria, opracowanie muzyczne: Paweł Szumiec, scenografia: Marek Braun

kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun, kompozycje, kierownictwo muzyczne: Aleksander Brzeziński, multimedia: Wojtek Kapela

Obsada: Pannonica: Agnieszka Łopacka, Mężczyzna: Waldemar Cudzik, Thelonious Monk - Maciej Półtorak, pianista jazzowy: Michał Rorat/ Michał Ostalski

W spektaklu koncentrujemy się na losie głównej bohaterki Pannoniki Rothschild i jej fascynującym, wymykającym się wszelkim ocenom, związku z genialnym muzykiem jazzowym Theloniousem Monkiem. - Jedną z najważniejszych spraw, która determinuje konstrukcję scenariusza, jest próba przyjrzenia się sytuacji, w której człowiek postanawia kompletnie odmienić swoje życie i pójść pod prąd. Przyglądamy się losom głównej bohaterki – wywodzącej się z arystokratycznego rodu żydowskiego, spadkobierczyni bajecznej fortuny – która wchodzi nagle i bardzo aktywnie w wyklęte środowisko czarnoskórych muzyków jazzowych Ameryki lat 50., tym samym demolując swoje dotychczasowe życie rodzinne.

Dodajmy, że ta historia rozgrywa się w dosyć specyficznej rzeczywistości, tuż po Holocauscie i w czasach usankcjonowanego rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Nasze przedstawienie ma jeszcze jednego bohatera – jazz. Muzyka zabrzmi w nim w różnych odsłonach i na rozmaitych płaszczyznach – mówi Paweł Szumiec, reżyser i scenarzysta spektaklu.

Ewa Oleś
Materiał Teatru
9 grudnia 2021
Portrety
Paweł Szumiec

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia