Jubileusz BTL-u z premierami i Pegazem

60 lat Białostockiego Teatru Lalek

W tym roku Białostocki Teatr Lalek obchodzi 60-lecie swojej działalności. Podczas uroczystości jubileuszowych - w dniach 21-23 czerwca - BTL zaprezentuje spektakle repertuarowe, nie zabraknie też premier teatrów z zagranicy i spektakli plenerowych.

- To piękne święto BTL-u - podkreśla Jacek Malinowski, dyrektor placówki i przyznaje, że jest mu bardzo miło, że w pierwszym roku jego "służby" w teatrze przypada taki jubileusz.

Jubileusz z premierami

Na widzów czeka wiele atrakcji. Obejrzeć będzie można praktycznie wszystkie premiery BTL-u z ostatniego sezonu, m.in "Lenkę", "Słoń i kwiat" czy "Bazyliszka". Program wzbogacono o spektakle z zagranicy i kraju. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany spektakl "Faust" niemieckiego Figurentheater Wilde&Vogel. Premierowo białostoczanie obejrzą także "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek z Sankt Petersburga. W plenerze (przed głównym wejściem do BTL-u) prapremiera "Don Kichota" Adama Walnego. Z kolei słowaccy artyści z zaprezentują "Legendę o Szczurołapie".

Specjalne wydawnictwo

Zaplanowano również promocję wydawnictwa "Nasz BTL". To zbiór artykułów i wywiadów okraszonych ciekawymi zdjęciami. Całość zebrał Marek Waszkiel, który doskonale zna białostockie "Lalki" - szefował im przez 7 lat, jest też znakomitym historykiem teatru lalek. Podczas uroczystej gali wyróżnieni zostaną pracownicy BTL-u. W czasie obchodów będzie też można zwiedzać Piwnicę Lalek, a w foyer obejrzeć plakaty ze spektakli.

Pegaz dobrym duchem teatru

Jubileusz to też dobra okazja do przypomnienia rzeźby Pegaza, która powstała przed 10 laty z niepotrzebnych metalowych elementów. Wykonała ją grupa performerów z okazji 50-lecia teatru. Kiedyś rzeźba stała przed głównym wejściem do teatru. Kilka dni temu odnowionego Pegaza ustawiono w pobliżu nowej części BTL-u.

- Warto podkreślać pewną ciągłość - mówi Jacek Malinowski. - Pokolenia się wymieniają, ale symbol sztuki się nie zmienia.

Szef BTL-u ma jednocześnie nadzieję, że Pegaz stanie się dobrym duchem teatru.

Obchody jubileuszu 60-lecia BTL towarzyszą Dniom Białegostoku. Na część wydarzeń obowiązują zaproszenia, ale na spektakle repertuarowe można kupić bilety w cenach promocyjnych.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
19 czerwca 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...