Jubileusz Elżbiety Mrozińskiej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ma zaszczyt poinformować, że 26 kwietnia 2014 aktorka Teatru Miejskiego Elżbieta Mrozińska,spektaklem "Joanna Szalona; Królowa" Jolanty Janiczak w reżyserii Waldemara Raźniaka świętować będzie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.

Elżbieta Mrozińska

Od połowy lat 90. aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni. Obdarzona niezwykłym głosem, temperamentem i wrażliwością, z ogromnym wyczuciem wcieliła się ostatnio w tytułową postać Joanny Kastylijskiej, obłąkanej, hiszpańskiej władczyni. Ta kreacja w Joannie Szalonej; Królowej ukazała nieograniczony wachlarz możliwości tej wybitnej aktorki, która powołała do życia wiele godnych zapamiętania kreacji, czasem ról głównych, czasem epizodycznych, w których „kradła" dla siebie całą publiczność. Tak było m.in. w miniaturze Rebeka w Słodkich latach 20., 30. .... Zawładnęła też publicznością monodramem Na krawędzi życia Gao Xingjian'ga, rolą Hipolity w Śnie nocy letniej Szekspira, Benitą w Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich Frasera, Wilhelminą w Mistrzu Piotrze Pathelin, Markizą de Merteuil w Niebezpiecznych związkach Hamptona, Marią w Woyzecku Büchnera, czy Véronique Houllié w Bógu mordu. Niezapomnianą, przyprawiającą widzów o niepohamowane salwy śmiechu była jej Cruella de Mon w 101 dalmatyńczykach Smith. W najmocniejszej, wręcz oskarowej roli, czy raczej trzech rolach, i to męskich, obsadził ją Andrzej Bubień w Braciach K. na podstawie Dostojewskiego. Diabeł - Rakitin – Smierdiakow i drobna Elżbieta Mrozińska scalająca ich wszystkich w jedną postać Zła Absolutnego, panoszącego się w świecie, w którym zwątpiono w Boga. Za tę kreację znalazła się w znakomitym gronie artystów wyróżnionych przez miesięcznik TEATR pod hasłem "Najlepszy, najlepsza, najlepsi".

Życząc artystce wielu nowych wspaniałych sukcesów artystycznych, nagród, wyróżnień, uwielbienia widzów, wymarzonych ról, niesłabnących sił twórczych i zadowolenia z obranej drogi artystycznej składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej.

(-)
Materiał Teatru
23 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia