Jubileusz na scenie

w Teatrze Rondo w Słupsku

Dziewięć spektakli, w całości lub we fragmentach, zarówno monodramów, jak i przedstawień wieloobsadowych, zobaczyła publiczność w piątek i sobotę. Podczas dwudniowego jubileuszu 25-lecia pracy na polskich scenach Caryl Swift kameralna widownia teatru Rondo zapełniona była do ostatniego miejsca - pisze Daniel Klusek w Głosie Pomorza.

Po otwierającym jubileusz fragmencie "Dziadów" Nowego Teatru, zobaczyliśmy spektakle z udziałem Caryl Swift w porządku chronologicznym. Na scenie obok niej pojawili się również m.in. Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, Krzysztof Kluzik, Marcin Bortkiewicz. Drugiego dnia oprócz monodramów "Ćma" oraz "Matka Mejra i jej dzieci" publiczność zobaczyła również fragmenty spektakli "Nos" w wykonaniu Mieczysława Giedrojcia i "Kroki", w których zagrał Julian Swift-Speed, syn Caryl Swift, również aktor.

Do dziesiątek nagród i wyróżnień, które podczas pracy w Polsce otrzymała aktorka, w sobotni wieczór dołączyły dwie kolejne. Robert Biedroń wręczył Caryl Swift Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska I Stopnia, natomiast Czesław Elzanowski z zarządu województwa przekazał jej nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego.

We foyer teatru przez dwa dni oglądać można było fragmenty programów telewizyjnych, seriali i reklam, w których zagrała Caryl Swift.

Pochodząca z Farnborough w Wielkiej Brytanii aktorka, tłumaczka, animator kultury od początku lat 90. współpracuje z reżyserem Stanisławem Miedziewskim. Przez większość pobytu w Polsce związana ze Słupskiem i teatrem Rondo, gra również w Nowym Teatrze. W latach 2005-2007 była aktorką i asystentem reżysera w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
17 grudnia 2015

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia