Jubileuszowa edycja

10. Turniej Teatrów Jednego Aktora "Sam na scenie"

Prawie 20 spektakli w Rondzie i Tęczy zaprezentują monodramiści, którzy przyjadą na finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu "Sam na scenie", która jest jednocześnie finałem turnieju teatru jednego aktora Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, rozpocznie się w czwartek. W ciągu dwóch dni na scenach Ronda i Tęczy zaprezentuje się niemal 20 monodramistów z całego kraju - zwycięzców eliminacji wojewódzkich OKR.

Oceniać ich będzie dziewięcioosobowe jury. Dziesiątym, równoprawnym jurorem, choć kolegialnym, będzie dziesięcioosobowa delegacja publiczności. To wyjątek z okazji jubileuszu.

- Każdy juror przyzna własną nagrodę w wysokości tysiąca złotych. Uczestnik, któremu nagrody przyzna co najmniej troje jurorów, otrzymuje automatycznie Grand Prix - mówi Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, komisarz festiwalu. - Może się więc zdarzyć, że w tym szczególnym roku tytuły Grand Prix trafią aż do trzech wykonawców.

Poza występami konkursowymi zaprezentowane zostaną dwa pokazy mistrzowskie w wykonaniu niekwestionowanych znawców sztuki monodramu - Bogusława Kierca oraz Ireny Jun. Widzowie zobaczą także słupską produkcję - przedstawienie "Ślad" w wykonaniu Piotra Kuby Nowotnego wyreżyserowane przez Stanisława Miedziewskiego.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek o godz. 10 w Rondzie i w piątek o godz. 10 w Tęczy. Natomiast w sobotę o godz. 12 w Rondzie rozpocznie się gala finałowa, którą wyreżyseruje Wioleta Komar.

Irena Jun w spektaklu "To i tamto" zaprezentuje się w czwartek o godz. 20.30 w Rondzie. W piątek o godz. 19.30 w Rondzie zobaczyć będzie można Bogusława Kierca w monodramie "Manatki", a o godz. 22.30 rozpocznie się tam spektakl "Ślad" w wykonaniu Piotra Kuby Nowotnego. Wstęp na wszystkie prezentacje konkursowe i specjalne jest wolny. Z powodu dużego zainteresowania na pokazy specjalne należy odebrać bezpłatne wejściówki dostępne w teatrze Rondo.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
11 czerwca 2014

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia