Jubileuszowa prapremiera w Polskim Teatrze Tańca

"Czterdzieści" - reż. Jo Stromgren - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

15 i 16 czerwca w CK Zamek w Poznaniu odbędzie się prapremiera spektaklu "Czterdzieści". Przedstawienie jest efektem współpracy zespołu PTT i Jo Stromgren Kompani.

Idea "Czterdzieści" jest budowana wokół analogii między wiekiem zespołu - Polskiego Teatru Tańca, a wiekiem człowieka. Reżyserem, choreografem i scenarzystą spektaklu jest światowej sławy norweski artysta - Jo Stromgren. Wykształcił on znaczący, indywidualny język sztuki, sytuujący się na styku teatru, tańca, animacji teatralnej, filmu i muzyki na żywo, opakowany w ramy języka absurdu. Jako choreograf współpracował z bardzo różnymi repertuarowo zespołami od baletu klasycznego, po taniec współczesny. Jego spektakle mają w swoim repertuarze m.in. Iceland Dance Company, Norrdans Dance Company, Helsinki Dance Company, Cedar Lake Dance Company w Nowym Jorku, czy Ballet de l'Opera National du Rhin, a także teatry dramatyczne w całej Skandynawii.

Jo Stromgren w następujący sposób komentuje powstający w PTT spektakl: "Mówią, że życie jest jak książka. Ale życie nie jest książką. Życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek. Możesz opowiedzieć historię, owszem, możesz nawet stwierdzić, że ta historia jest prawdziwa, lecz - doprawdy - wszystko to jest jedynie kwestią wyboru, decyzji, które strony ułożyć i w jakim porządku. Nasza opowieść jest właśnie taka."

Prapremierze "Czterdzieści będą towarzyszyć 2 wystawy fotograficzne. Autorem pierwszej z nich jest Knut Bry - fotograf zespołu Jo Stromgren Kompani. Wystawa "Czas tańca" będzie natomiast poświęcona zespołowi PTT. Jej autorem jest Krzysztof Fabiański. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 15 czerwca o godz. 19.00 w CK Zamek.

Prapremiera "Czterdzieści" oraz wystawy fotograficzne są częścią 3-letniego projektu "Znaki Czasu - Pokonać Granice. Działania Artystyczno-Edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii."

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.znakiczasu.eu.

Bilety na prapremierę "Czterdzieści" można nabywać w kasach CK Zamek, w Impresariacie PTT (ul. Kozia 4) oraz na stronie http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/.

Cena biletów na prapremierę: 30/50 zł.

(-)
Materiał Teatru
11 czerwca 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia