Jubileuszowe Spotkania Teatralne niebawem

jeleniogórskie Spotkania pod koniec września

Coraz bliżej do XL Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, które zaplanowano w dniach od 25 września do 3 października. Na ten jeden z najważniejszych festiwali scenicznych w Polsce złoży się przegląd najciekawszych przedstawień przygotowanych ostatnio na scenach krajowych i zagranicznych

Już 25 września pierwszy dzień Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, które w tym roku kończą 40 lat. Z tej okazji w sobotę o godz. 19.00 gospodarz i organizator wydarzenia Teatr im. Cypriana Kamila Norwida uroczyście zainauguruje swoim premierowym spektaklem Juliusza Słowackiego "Lilla Weneda" w reż. Krzysztofa Prusa z udziałem większości zespołu artystycznego (patrz niżej). - Chcemy, aby nasza premiera tradycyjnie otwierała spotkania - mówi Bogdan Koca, dyrektor naczelny i artystyczny TCK.

Dzień potem, w niedzielę o godz. 19.00 będzie można zobaczyć warszawski Teatr Scena Prezentacje w dramacie autorstwa francuskiego dramaturga Antoinea Raulta "Diabeł w purpurze" w reż. dyrektora naczelnego i artystycznego tej sceny Romualda Szejda. W roli głównej zagra Ignacy Gogolewski, a w pozostałych rolach Maria Ciunelis, Bartosz Martyna i Matylda Damięcka.

26 i 27 września, w niedzielę i poniedziałek o godz. 21.00 na scenie studyjnej zaprezentuje się wrocławski Teatr Zar z przedstawieniem "Anhelli. Wołanie" [na zdjęciu], będącym hołdem dla Juliusza Słowackiego i jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu, przez Aleksandrię, Kair i Damaszek, podczas której napisał poemat stylizowany na tekst biblijny. Lider owego projektu jest Jarosław Fret, dyrektor Ośrodka Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego.

Z kolei 27 września, w poniedziałek o godz. 19.00 obejrzymy sztukę Gabrieli Zapolskiej "Skiz" (ostatni zrealizowała ją Olga Lipińska w 2001 roku w Teatrze Telewizji) w reż. Marii Spiss w wykonaniu Teatru Ateneum z Warszawy. Wystąpią: Halina Łabonarska, Krzysztof Tyniec, Anna Gorajska i Wojciech Brzeziński.

28 września (wtorek) o godz. 19.00, krakowski Teatr Barakah w koprodukcji z tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego publiczności jeleniogórskiej pokaże spektakl najwybitniejszego izraelskiego dramatopisarza XX wieku Hanocha Levina "Szyc" w reż. Anny Nowickiej z muzyką Renaty Przemyk.

Kolejnego dnia, 29 września (środa) o godz. 19.00 będzie można się wybrać na przedstawienie "Lekcja szaleństwa" wg jednoaktówek Eugene Ionesco w reż. Waldemara Śmigasiewicza z repertuaru warszawskiego Centralnego Basenu Artystycznego, w którym wystąpią Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Wojciech Leśniak. A tego samego dnia o godz. 21.00 na scenie studyjnej Teatr KTO z Krakowa zagra autorską komedię Krzysztofa Niedźwieckiego "Święci tego tygodnia. Ironia".

30 września (czwartek) o godz. 19.00 Teatr Wierszalin z Supraśla zaprasza widzów na sztukę "Statek błaznów" na podstawie wczesnorenesansowego arcydzieła Sebastiana Branta w reż. Piotra Tomaszuka. 1 października (piątek) o godz. 19.00 zaprezentuje się Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego z Zielonej Góry w spektaklu brytyjskiej pisarki April de Angelis "Stworzenia sceniczne" w reż. Robert Czechowski.

W sobotę, 2 października o godz. 19.00 na jeleniogórskiej scenie pojawi się łódzki Teatr im. Stefana Jaracza z nagrodzonym Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną przedstawieniem Mariusza Bielińskiego "Nad" w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

W ostatnim dniu Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, czyli 3 października (niedziela) o godz. 19.00 odbędzie się gościnny spektakl Bertolta Brechta "Kaukaskie koło kredowe" w reż. Arne Retzlaffa z repertuaru teatru Landesbühnen Sachsen z Radebeul (Niemcy). - To rzadko spotykana okazja, aby obejrzeć Brechta w oryginale. Zapewnimy symultaniczne tłumaczenie - zapowiada Bogdan Koca zapraszając wszystkich zainteresowanych na festiwalowe prezentacje.

TEJO
www.jelonka.com
9 września 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...