Julia Rybakowska wygrała

Zwyciężczyni konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"

W tym roku Nagrodę Dziennikarzy z finansowym komponentem 2500 zł zdobyła Julia Rybakowska z Poznania.

Teatr Atelier, w którym wczoraj galą zakończył się sopocki etap XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego "Pamiętajmy o Osieckiej", nosi imię patronki konkursu. Agnieszka Osiecka na parę lat przed swoją śmiercią w 1997 r. zaprzyjaźniła się z dyrektorem Atelier Andre Hubnerem-Ochodlo i z samą sceną, wiążąc się z Atelier na krótko, ale intensywnie, jako autorka tekstów piosenek i tekstów dramatycznych.Niemal bezpośrednio po jej odejściu powstały pomysły upamiętnienia jej w nazwie teatru oraz za pomocą dorocznego konkursu na interpretację jej piosenek. Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Okularnicy założona przez Agatę Passent, córkę poetki. Finał odbywa się co roku w Warszawie, ale etap, na którym dziesiątka finalistów dopracowuje swoje występy, a najlepsi z nich zostają nagrodzeni przez branżowe jury, przebiega właśnie w Sopocie.

W tym roku Nagrodę Dziennikarzy z finansowym komponentem 2500 zł zdobyła Julia Rybakowska z Poznania.

Laureatka zaśpiewała, znakomicie, "Widzisz mała" i "Biedne badyliszcze". Druga z wymienionych piosenek, z muzyką Włodzimierza Korcza i w oryginale interpretowana przez Krystynę Sienkiewicz, przyniosła Julii triumf nad konkurencją. Na podobnie wysokim poziomie pokazali się także laureatka II nagrody z załącznikiem 1500 zł Karolina Czarnecka i współzdobywcy podzielonej w tym roku na pół nagrody trzeciej (z 500 zł plusika) Justyna Grzywaczyk i Paweł Ruszkowski, ale tylko zwyciężczyni udało się tchnąć życie w utwór praktycznie zapomniany. Popularyzacja mało znanych aspektów twórczości Osieckiej jest jednym z głównych zadań konkursu, więc pasja poszukiwawcza przechyliła szalę. Jeśli sekretarzujący jury wybitny kompozytor Jerzy Satanowski przyznał się, że ten utwór nie był mu znany, daje to pojęcie o skali zapomnienia i archiwalności. A przecież piosenka ta jest prawdziwą perełką!

Satanowski wziął udział w obradach, ale nie głosował. Głosowali przedstawiciele trójmiejskich mediów Bożena Olechnowicz z TVP, Iwona Borawska z Radia Gdańsk, Łukasz Rudziński z trojmiasto.pl oraz autor niniejszego tekstu, a składu dopełniały znakomitości z Warszawy, aktorka Ewa Wiśniewska i reżyser Janusz Zaorski. Jedynym wyróżnionym przedstawicielem Pomorza był w stawce śpiewający gitarzysta Paweł Ruszkowski z Kościerzyny, studiujący jazz w Akademii Muzycznej w Gdańsku, który wplótł do "Zielono mi" zwrotkę po kaszubsku.

(-)
Materiał Teatru
13 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...