Już dziś V Festiwalu Atelier

5. Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca

W poniedziałek 20 lutego w Poznaniu rozpoczyna się V Festiwal Atelier Polskiego Teatru. Tegoroczny Atelier to dwie premiery "Double Trouble" (chor. Karolina Wyrwał), "Arytmia" (chor. Zofia Jakubiec, Tomasz Pomersbach), odświeżony spektakl "The Unknown - Niewiadoma" wersja 2012 (chor. Paweł Malicki) oraz cykl warsztatów tańca, wykładów i projekcji filmów

Wydarzenie to, szczycące się trzynastoletnią tradycją jest podczas każdej swej edycji mekką dla młodych tancerzy. Swoboda wyrażania się przez taniec, wielokierunkowość w działaniu dają możliwość spełnienia. Tancerze wcielają się w role scenografów i choreografów, tworzą kostiumy – wydobywają ukryte zdolności, znaczenia, odkrywają kolejne linie papilarne określające ich osobę. 

Główną ideą Atelier jest popularyzacja sztuki jako silnego środka przekazu, nawiązywanie kontaktu z widzem przez bliskie naturze sygnały, aranżacja nietypowych przestrzeni oraz umożliwienie obcowania ze sztuką – teatrem tańca jak największej rzeszy odbiorców. 

Bliskie przesłaniu festiwalu, tematyce i wyrazowi spektakli festiwalowych są słowa jednej z głównych choreografek Tanztheater, Reinhild Hoffmann: "W spektaklach wciąż opowiadamy hostori, pokazujemy charaktery, mówimy coś o ludzkim istnieniu zamiast pokazywania jedynie pewnej formy ruchu (...) Scena jest światem, platformą komunikacji, miejscem, w którym chcemy mówić o codziennym życiu". 

Częścią V Festiwalu Atelier jest projekt "Odkryj Swój osobisty Ruch w Polskim Teatrze Tańca" poświęcony systemowi Labanowskiej Analizy Ruchu. Uczestnicy z całej Europy podczas tygodniowych warsztatów nauczą się jak precyzyjnie tworzyc i analizować kinetykę ciała, jak ruch wpływa na życie oraz je ogranicza. W ramach projektu w dniach 20 do 23 lutego o godzinie 20.00. w Studio PTT odbędą się również otwarte wykłady i projekcje filmów – otwarte dla wszystkich chętnych. Zobaczyć będzie można m.in. Filmową wersję spektaklu "Zielony Stół" w choreografii Kurta Jonasa czy film "Living Architecture. Rudolf Laban and The Geometry of Dance". Zwieńczeniem całości będzie pokaz pracy uczestników, który odbędzie się 26 lutego o godzinie 18.00.

Przestrzenią działań podczas Festiwalu Atelier będzie studio Polskiego Teatru Tańca. Dzięki swej kameralności, bliśkości widza z aktorem, odbiór myśli i uczuć płynących ze sceny będzie łatwiejszy i pełniejszy. Festiwal Atelier zapowiada się wyśmienicie. Z pewnością każdy znajdzie tu wydarzenie dla siebie, a wybierać - jak widać - jest w czym!

Paweł Wrona
Dziennik Teatralny Poznań
20 lutego 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia