Już dziś V Festiwalu Atelier

5. Festiwal Atelier Polskiego Teatru Tańca

W poniedziałek 20 lutego w Poznaniu rozpoczyna się V Festiwal Atelier Polskiego Teatru. Tegoroczny Atelier to dwie premiery "Double Trouble" (chor. Karolina Wyrwał), "Arytmia" (chor. Zofia Jakubiec, Tomasz Pomersbach), odświeżony spektakl "The Unknown - Niewiadoma" wersja 2012 (chor. Paweł Malicki) oraz cykl warsztatów tańca, wykładów i projekcji filmów

Wydarzenie to, szczycące się trzynastoletnią tradycją jest podczas każdej swej edycji mekką dla młodych tancerzy. Swoboda wyrażania się przez taniec, wielokierunkowość w działaniu dają możliwość spełnienia. Tancerze wcielają się w role scenografów i choreografów, tworzą kostiumy – wydobywają ukryte zdolności, znaczenia, odkrywają kolejne linie papilarne określające ich osobę. 

Główną ideą Atelier jest popularyzacja sztuki jako silnego środka przekazu, nawiązywanie kontaktu z widzem przez bliskie naturze sygnały, aranżacja nietypowych przestrzeni oraz umożliwienie obcowania ze sztuką – teatrem tańca jak największej rzeszy odbiorców. 

Bliskie przesłaniu festiwalu, tematyce i wyrazowi spektakli festiwalowych są słowa jednej z głównych choreografek Tanztheater, Reinhild Hoffmann: "W spektaklach wciąż opowiadamy hostori, pokazujemy charaktery, mówimy coś o ludzkim istnieniu zamiast pokazywania jedynie pewnej formy ruchu (...) Scena jest światem, platformą komunikacji, miejscem, w którym chcemy mówić o codziennym życiu". 

Częścią V Festiwalu Atelier jest projekt "Odkryj Swój osobisty Ruch w Polskim Teatrze Tańca" poświęcony systemowi Labanowskiej Analizy Ruchu. Uczestnicy z całej Europy podczas tygodniowych warsztatów nauczą się jak precyzyjnie tworzyc i analizować kinetykę ciała, jak ruch wpływa na życie oraz je ogranicza. W ramach projektu w dniach 20 do 23 lutego o godzinie 20.00. w Studio PTT odbędą się również otwarte wykłady i projekcje filmów – otwarte dla wszystkich chętnych. Zobaczyć będzie można m.in. Filmową wersję spektaklu "Zielony Stół" w choreografii Kurta Jonasa czy film "Living Architecture. Rudolf Laban and The Geometry of Dance". Zwieńczeniem całości będzie pokaz pracy uczestników, który odbędzie się 26 lutego o godzinie 18.00.

Przestrzenią działań podczas Festiwalu Atelier będzie studio Polskiego Teatru Tańca. Dzięki swej kameralności, bliśkości widza z aktorem, odbiór myśli i uczuć płynących ze sceny będzie łatwiejszy i pełniejszy. Festiwal Atelier zapowiada się wyśmienicie. Z pewnością każdy znajdzie tu wydarzenie dla siebie, a wybierać - jak widać - jest w czym!

Paweł Wrona
Dziennik Teatralny Poznań
20 lutego 2012

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...