Już jutro start festwalu w Zabrzu

13. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Kilkanaście spektakli z całej Polski będą mogli obejrzeć widzowie XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który odbędzie się w dniach 19-27 października w Zabrzu.

To jedyny w Polsce tematyczny festiwal prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Ukazuje nurt w teatrze ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu - polskiego i obcego - powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Festiwal ma charakter konkursowy. W jury zasiądą w tym roku: Zenon Butkiewicz, Jacek Sieradzki i Jacek Rakowiecki. Swoje przedstawienia w Zabrzu zaprezentują m.in. Teatr Ludowy i Narodowy Teatr Stary z Krakowa, Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego z Koszalina, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, czy Teatr im. S. Jaracza z Łodzi.

Festiwalowi Dramaturgii Współczesnej towarzyszą imprezy o charakterze edukacyjnym m.in. warsztaty dramatopisarskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, konkursy literackie, czy prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy, czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno - społecznych. Jedną z imprez towarzyszących są projekcje spektakli Teatru Telewizji, w tym pokazy przedpremierowe.

Co roku w zabrzańskim festiwalu uczestniczy ok. 3 tysięcy widzów oraz liczna grupa młodzieży i wolontariuszy. Jego organizatorami są miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy.

(-)
(PAP)
18 października 2013

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia