Już niebawem czwarta edycja

4. Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction

W poniedziałek, 31 sierpnia rusza 4. edycja Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction.

Sopot Non-Fiction to jedyny w Polsce przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu - jednemu z najciekawszych zjawisk współczesnej kultury, który łączy teatr, literaturę faktu i media. Prócz prezentacji spektakli i wydarzeń towarzyszących dla widzów, przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski rozwijają projekty teatralne, inspirowane prawdziwymi historiami. Bazą do pracy są reportaże, wywiady z autentycznymi bohaterami i materiały dokumentalne.

W tegorocznej edycji weźmie udział 6 zespołów, które zajmą się m.in. tematem losu hinduskich kobiet zamieszkujących Vrindavan - tzw. "miasto wdów", historią trucicielek z węgierskiego Nagyréva, życiem i twórczością kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy Trzcińskiego oraz stereotypowym wizerunkiem piłkarza funkcjonującym w popkulturze. Festiwal zakończy dwudniowy Maraton Non-Fiction, czyli pokazy efektów pracy grup warsztatowych (4 i 5 września, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie), na które składają się sceny, etiudy i improwizacje. Prócz prezentacji spektakli, artysta Georg Genoux zaprezentuje swój interaktywny projekt łączący videoinstalację i performance pt. "Fear in Ukraine" traktujący o obecnej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów.

(-)
Materiał organizatora
29 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia