Już niebawem - goście w Teatrze Dramatycznym

"Szkoła żon" - reż. Jacques Lasalle - Teatr Polski w Warszawie

16 października o godz. 19:00 zapraszamy na gościnny spektakl "Szkoła żon" Teatru Polskiego w Warszawie.

"Szkoła żon" gościnnie w Teatrze Dramatycznym

Spektakl Jacquesa Lassalle'a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem to współczesne odczytanie komedii Moliera, gdzie – jak twierdzi reżyser – z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.

„Szkoła żon" powstała w 1662 roku. Obok „Świętoszka" i „Skąpca" jest jedną z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu. Treść utworu i jego siła komiczna wywodzą się z piętnowania przywar charakteru oraz obyczajowej satyry.

W osiągnięciu kształtu precyzyjnej, utrzymanej w duchu klasyki inscenizacji miały udział współpracujące z reżyserem: scenografka Géraldine Allier oraz projektantka kostiumów: Dorota Kołodyńska. Spektakl Lassalle'a skupia się na rzetelnym, uważnym odczytaniu tekstu sztuki. Reżyser dowodzi, że Molierowska czujność i ostrość widzenia przetrwała do dziś i jest wciąż aktualna.

„Szkoła żon" wpisuje się w znany polskim widzom styl, w jakim Jacques Lassalle pracował nad prezentowanymi w Warszawie „Don Juanem" z paryskiej Comédie-Française oraz „Mizantropem" z Théâtre Vidy z Lozanny. W obu wspaniale przyjętych w Polsce spektaklach główną rolę grał Andrzej Seweryn. „Szkoła żon" Lassalle'a prezentuje wysoką formę teatru, który wywodzi się z przywiązania do rangi słowa, kunsztu aktorskiego oraz precyzji tworzenia spójnej i wyrazistej inscenizacji.

Spektakl „Szkoła żon", przeniesiony z naszego Teatru zaprezentowany został na żywo w marcu 2012 r. w Teatrze Telewizji. Przedstawienie obejrzało aż 1 mln 280 tys. telewidzów: www.szkolazon.tvp.pl.

Bilety na to wydarzenie można rezerwować telefonicznie, pod numerami: (85) 74 99 185 oraz (85) 74 99 184.
Od 2 września bilety dostępne w Kasie Teatru oraz sprzedaży online.

(-)
Materiał Teatru
30 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia