Już po raz ósmy w BTL

"Mój ojciec wstępuje do strażaków" - Bruno Schulz - ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą"

Narodowe Czytanie z BTL . Już po raz ósmy odbędzie się w Polsce Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano do czytania polskie nowele. Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek odczytają fragmenty noweli "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą" Bruno Schulza. Wstęp na czytania jest wolny.

7 września aktorzy BTL, Agata Soboczyńska i Piotr Wiktorko, odczytają fragmenty noweli w Pijalni Czekolady E. Wedel w Białymstoku. Dzięki udostępnieniu przestrzeni Pijalni Czekolady, każdy będzie mógł posłuchać fragmentów dzieła w miłej atmosferze, w lokalu w centrum miasta. Czytanie odbędzie się w godz. 15.00 - 16.00.

Również 7 września w ramach cyklu audycji plenerowych "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39", aktorzy BTL: Izabela Maria Wilczewska i Adam Zieleniecki, przeczytają w białostockim Parku Planty fragmenty nowel Bruno Schulza. Czytania będzie można posłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia również w sobotę, 7 września w godz. 15.00-17.00.

11 września w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się spotkanie pod hasłem Sybiracy czytają polską nowelistykę. Najpierw dr Barbara Olech z Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki UwB wygłosi komentarz historyczno-literacki, wprowadzający do problematyki utworów tegorocznej edycji akcji. Po części wykładowej uczestnicy przejdą do siedziby Akademii Teatralnej, gdzie odbędzie się wspólna lektura wybranych nowel. Towarzyszyć jej będzie oprawa teatralna - lalki i scenografia budująca klimat narracji opowiadań Schulza. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, białostocki oddział Związku Sybiraków, Białostocki Teatr Lalek oraz Akademia Teatralna w Białymstoku. Początek spotkania o godz. 11.00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Sienkiewicza 26)

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

(-)
Materiał organizatora
7 września 2019
Portrety
Bruno Schulz

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...