Już wiemy, czym nas rozśmieszy

4. Katowicki Karnawał Komedii

Dziesięć spektakli oraz sześć imprez towarzyszących będzie można zobaczyć w ramach IV Katowickiego Karnawału Komedii. Wyprzedawana zwykle na długo przed rozpoczęciem impreza potrwa od 21 do 30 stycznia

Jak wynika z informacji umieszczonych na stronach internetowych przygotowujących co roku Karnawał dwóch katowickich teatrów - Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Teatru Korez, tegoroczny festiwal rozpocznie się 21 stycznia wystawionym w Teatrze Śląskim spektaklem "Berek, czyli upiór w moherze" Teatru Kwadrat z Warszawy.

"Berek" to historia dwojga nie rozumiejących się mieszkańców jednej kamienicy - granego przez Pawła Małaszyńskiego wielkomiejskiego geja i odtwarzanej przez Ewę Kasprzyk przedstawicielki moherowych beretów

W największym śląskim teatrze w ramach festiwalu pokazane zostaną również monodram "Smycz" Teatru Polskiego z Wrocławia (tytułowy przedmiot to różne formy uzależnień współczesnego człowieka przedstawione w tekstach mówionych i śpiewanych przez Bartosza Porca) oraz sztuka "Sprzedawcy gumek" Teatru Imka z Warszawy (opowieść o trojgu ludzi, którzy wobec świadomości marnotrawienia swego życia próbują jeszcze walczyć o miłość).

Kolejnymi prezentowanymi na dużej scenie Teatru Śląskiego spektaklami mają być adaptacje utworów literackich. "Idź w noc, Margot" Teatru Provisorium z Lublina czerpie z powieści "Margot" Michała Witkowskiego. Przygotowana w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie "Trylogia" to wyreżyserowana przez Jana Klatę czterogodzinna przewrotna adaptacja dzieła Sienkiewicza.

W drugim miejscu Karnawału - Teatrze Korez - jako pierwszy pokazany zostanie 22 stycznia spektakl "(Ja)3 czyli dwa do jednego" warszawskiego Teatru Konsekwentnego. Scenariusz napisał satyryk Tomasz Jachimek, który jest też jednym z trzech aktorów. To historia młodego mężczyzny, który po zawale dowiaduje się o ograniczeniach swojego dotąd beztroskiego życia.

Kolejne prezentacje w Korezie to: "Ja" Teatru Imka, (monolog Arkadiusza Jakubika obrazujący szaleństwo uwielbianego artysty - gwiazdy rocka), a także "Zaświaty, czyli czy pies ma duszę?" Och-Teatru z Warszawy - o trzech striptizerkach, które nie chcąc zabić na drodze psa giną w wypadku samochodowym, a czekając na Sąd Ostateczny m.in. odkrywają swoje tajemnice i walczą o uznanie duszy psa.

W ramach Karnawału w Korezie pokazane zostaną również "Nas troje" warszawskiego Teatru Ochoty oraz "Wielki apetyt, czyli monolog na 40 postaci" przygotowany przez Tito Productions z Warszawy.

Pierwszy z tych spektakli - według tekstu Marka Koterskiego - opowiada o kryzysie uczuciowym pary współczesnych polskich inteligentów. Drugi - to adaptacja nowojorskiej sztuki "Fully commited", w którym znana m.in. z parodiowania gwiazd w programie Szymon Majewski Show Katarzyna Kwiatkowska wciela się w bezrobotną aktorkę odgrywającą na zapleczu restauracji rolę pracownika przyjmującego telefoniczne rezerwacje.

Imprezami towarzyszącymi imprezy Katowickiego Karnawału Komedii będą m.in. "20 najśmieszniejszych piosenek na świecie" Teatru Polskiego z Wrocławia, recital Arkadiusza Jakubika, wystawiony w oryginale spektakl "Why Men Cheat" wykorzystujący badania nt. zdrady, które przeprowadził irlandzki pisarz Peadar De Burca, "Aj Waj! Czyli historie z cynamonem" Kabaretu Rafała Kmity z Krakowa oraz recital Janusza Radka.

(-)
PAP
18 grudnia 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...