Już wkrótce lekcja religii

"Klątwa, odcinki z czasu beznadziei... " - reż. M. Strzępka - Teatr Łaźnia Nowa

W piątek 16 maja w krakowskim teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera drugiej części gorącego serialu teatralnego: "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" w reżyserii Moniki Strzępki, na podstawie scenariusza Pawła Demirskiego. Tydzień później, 22 maja w Teatrze Imka odbędzie się premiera warszawska.

"Lekcja religii" w teatrze - premiera kolejnego odcinka serialu teatralnego "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" duetu Strzępka-Demirski. W odcinku pierwszym "Don't mess with Jesus" w tajemniczych okolicznościach giną niemal wszyscy parlamentarzyści. Dzieje się to w momencie, kiedy społeczeństwo uwikłane w sieć bezsensownych gier daremnie szuka wyzwolenia z klinczu podziałów, opozycji i zaczyna poważnie wątpić w sens oraz cel swojego istnienia. Realna katastrofa przyczynia się do wzmożenia niepewności i zagubienia. Do końca nie wiadomo, czy zaistniałą sytuację sprowokował - czy jedynie ją wykorzystuje - powracający na ziemię Jezus Chrystus, który konsekwentnie zaczyna zaprowadzać nowy porządek w państwie pozbawionym władzy ustawodawczej.

W którą stronę obróci się świat po katastrofie? Czy zapanuje porządek czy chaos jeszcze się pogłębi?

"Dobry wieczór
W drugim odcinku
Nie będzie za śmiesznie
Śmiech zabija powagę zabija teatr
A do tego to jest teatr a nie kabaret
Będzie tragizm i zgrzytanie zębów i złe dojmujące bolesne emocje
Ale najpierw zmówimy wszyscy ojcze nasz
A potem w tej wodzie odnowimy sakrament chrztu
Odcinek nosi nie bez kozery tytuł "lekcja religii"
A jak widzieliście w poprzednim odcinku w coś trzeba wierzyć
Szczęść Boże"

fragm. Lekcji religii, Paweł Demirski

W drugim odcinku czas staje w miejscu a nawet się zapętla. Prawdziwe piekło dzieje się na wyciągnięcie ręki. Niektórzy nawet w piekle nie zapominają o pracy i dają o nim telewizyjne świadectwo. Postaci starają się wrócić do starego porządku, rozpaczliwie wierzą, że wyznawane poglądy i rozwiązania są nieużyteczne w czasach ostatecznych. Klucz nie pasuje do drzwi. Ktoś chce wrócić do domu ale budzi się nad Wisłą. Ktoś idzie na spacer po parku a okazuje się, że wylądował na własnym pogrzebie. Ktoś rozumie że mylił się całe życie i teraz za tę pomyłkę musi zapłacić przewidzianą cenę.

Laickie poglądy traktowane jak religia nie przynoszą zbawienia. Nie, nie uda się zacząć wszystkiego od nowa. Nie uda się zbudować nowej wspólnoty na grobach posłów. Los może się już tylko pogorszyć. Watykan tryumfuje. Miliony Europejczyków nawracają się. Ilu przekonań można się wyrzec za cenę spokoju? Z iloma przekonaniami można trwać wiedząc, że nie ma się racji? Diabeł schodzi na ziemię. Ale przecież Apokalipsa to przewidziała. Wielkimi krokami zbliża się "Sabat Dobrych Domów"- zagadkowe spotkanie, które ma zadecydować o przyszłości świata. Możne europejskie rody spotkają się w trzecim odcinku, żeby zaprowadzić stary, dobry i bezpieczny porządek. Na niezmiennych zasadach. Kilkadziesiąt lat wolnościowych fanaberii zostanie wymazanych. Świat wróci do naturalnego porządku rzeczy.

Premiera "Lekcji religii" obędzie się 16 maja w krakowskiej Łaźni Nowej i 22 maja w warszawskim Teatrze Imka.

Daty spektakli:

Łaźnia Nowa: 16- 18 maja 2014

Imka: 22-25 maja 2014

Bilety na obydwa odcinki są w sprzedaży.

(-)
Materiał Teatru
13 maja 2014
Portrety
Monika Strzępka

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia