Już wkrótce, po raz piąty

5. Katowicki Karnawał Komedii

Trzynaście cenionych spektakli teatralnych oraz trzy recitale znalazły się w programie tegorocznego Katowickiego Karnawału Komedii. Jak poinformował we wtorek dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert bilety rozeszły się błyskawicznie

Katowicki Karnawał Komedii co roku organizowany jest przez dwa katowickie teatry - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego oraz Teatr Korez.

- Kiedy zaczynaliśmy pięć lat temu, niektórzy mieli wątpliwości, czy publiczność dopisze. Wątpliwości szybko się rozwiały. W tym roku padł kolejny rekord. Bilety zniknęły (w sprzedaży internetowej - PAP) w ciągu godziny, pozostały pojedyncze sztuki na niektóre spektakle" - powiedział we wtorek trakcie konferencji prasowej dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert. Dodał, że kolejki były również przed Teatrem Śląskim. "Kolejka pod teatrem to piękny widok - mówił Neinert.

Podczas piątej edycji Katowickiego Karnawału Komedii zaprezentowane będą najciekawsze spektakle wystawiane w ostatnim czasie na deskach polskich teatrów.

W największym śląskim teatrze pokazana zostanie "Dynastia" Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, natomiast na deskach Teatru Korez wystawiona zostanie sztuka pt. "Super Susan" Teatru Kamienica w Warszawie.

Spektakl "Dynastia" jest próbą "rozmontowania mitu dynastii - serialu kształtującego na długie lata gusta oraz obraz bogactwa i życiowego standardu". Jego twórcy zmierzają do podważenia "konserwatywnego - republikańskiego modelu świata, w którym motorem ludzkiego działania jest pomnażanie kapitału".

"Super Susan" to z kolei historia Angielki, która postanawia swoje okrągłe urodziny uczcić - tak jak 20 lat wcześniej - wycieczką do Australii. Podczas powtórki wyprawy z młodości, bohaterka ma kilkadziesiąt lat więcej oraz te same marzenia i nadzieje. "Super Susan" jest sztuką Petera Quiltera, autora takich przebojów jak "Na końcu tęczy" czy spektaklu "Boska". "Super Susan" jest "niepowtarzalną zabawą zrealizowaną w formie one-woman show". W roli głównej występuje Ewa Kasprzyk.

W repertuarze piątego festiwali komedii znalazły się także m.in. spektakle: "Sceny niemalże małżeńskie" i "Kasta La Vista" Teatru Ateneum im. S. Jaracza z Warszawy, "Iluzje" Teatru na Woli im. T. Łomnickiego z Warszawy, "Polowanie na łosia" Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki z Białegostoku, "Hotel Babilon" Teatru Ludowego z Krakowa, "Singielka" Teatru Polskiego z Bielska-Białej, oraz "Ojciec Bóg" w wykonaniu artystów Teatru Polonia z Warszawy.

W Katowicach pojawi się także Joanna Szczepkowska ze sztuką "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny". Szczepkowska, która sama przyznaje, że jest dotknięta ADHD, wzięła - w swoim autorskim projekcie - na warsztat badanie problemu związanego z deficytem uwagi u dorosłych. Autorka, a jednocześnie aktorka spektaklu od dawna zajmuje się popularyzacją wiedzy o ADHD, a zwłaszcza o zespole zaburzeń uwagi.

Tradycyjnie nie zabraknie imprez towarzyszących. W tym roku będą to trzy recitale: Andrzeja Poniedzielskiego, Bartosza Porczyka oraz Krystyny Tkacz, która zaśpiewa piosenki Kurta Tucholsky\'ego.

Jak co roku publiczność będzie miała okazję uhonorować najlepszy spektakl Nagrodą Publiczności. Punkty od 1 do 10 - jak pouczają organizatorzy - "należy przyznawać w zależności od poziomu doznanego rozbawienia w czasie oglądanego przedstawienia".

Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu, rozlosowane zostaną dwa podwójne karnety na spektakle Teatru Korez i Teatru Śląskiego.

V Katowicki Karnawał Komedii potrwa od 27 stycznia do 5 lutego.

Urząd Miasta w Katowicach przekazał na organizację imprezy prawie 500 tys. zł. - Wydarzenie będzie się odbywało na dwóch scenach i naprawdę warte jest tych pieniędzy - powiedział prezydent Katowic Piotr Uszok.

(-)
PAP
18 stycznia 2012

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki