Kabaret na solistki, chór, balet i orkiestrę

"Jeszcze nie pora nam spać" - reż. Rafał Kmita - Teatr Muzyczny w Łodzi

To nowa forma na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi – program kabaretowy, przygotowany przez zespół Rafała Kmity, trzykrotnego zwycięzcę Przeglądu Kabaretów PaKA, i artystów Teatru Muzycznego w Łodzi: solistki, chór, balet i orkiestrę.

Na program składają się pełne humoru skecze, rozgrywające się w taksówce, pociągu, na ławce, ukazujące w krzywym zwierciadle naszą rzeczywistość, wzruszające piosenki i błyskotliwa konferansjerka. Niektóre gagi to parominutowe scenki: o tym, jak w pociągu kwitnie życie towarzyskie  z procentami w tle; o tym, jak moherowa babcia znajduje wspólny język z dresiarzem; o trzech stetryczałych dziadkach, licytujących się na to, co komu pożarły korniki; o końcu świata i poświęconemu mu telewizyjnemu show na żywo, o protestach mieszkańców Lubartowa, o zmartwienach islamskich fundamentalistów i o tym, że mesjasz się spóźni, bo utknął w korku gdzieś pod Rzymem.

Prapremiera widowiska miała miejsce w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w marcu tego roku. „W dobie degrengolady produkcji teatralnych ta propozycja, łącząca kabaret z występami baletu, zespołu wokalnego i big bandu – znacząco odcina się jakością od tła. Kmita, działający na scenie kabaretowej od 18 lat, (...) zrealizował dwuipółgodzinne widowisko, będące jego autorską diagnozą współczesności. I udało mu się sprowokować widzów do śmiechu, masującego nie tylko brzuch, ale i szare komórki."
Barbara Gruszka-Zych, „Gość Katowicki", 18 marca 2012

---

Więc wejdźmy w tę noc, panowie;
Idźmy do ludzi, by żyć.
Pofruńmy gdzieś tam – w rozmowę,
Jeszcze się dusza w nas tli.

Więc wejdźmy w tę noc, chłopaki;
Nasza ta noc jest, psiamać!
Więc chodźmy się życia napić,
Jeszcze nie pora nam spać.

(-)
Materiał Teatru
20 września 2012
Portrety
Rafał Kmita

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia