Kaczyński, Kiepura i łodzianie

3. Europejski Festiwal im.J.Kiepury - Krynica Zdrój

Krynica Zdrój. Desant łódzki na festiwalu Kiepury

Silną i znakomicie przyjętą reprezentację "wystawiła" Łódź na trwającym właśnie w Krynicy Zdroju Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury. Imprezę od przeszło dwudziestu lat organizuje niestrudzony Bogusław Kaczyński.

Festiwal rozpoczął się 13 sierpnia i potrwa do najbliższej soboty. W tym roku organizatorzy przygotowali przeszło dwadzieścia imprez, w wielu z nich biorą udział artyści doskonale znani łódzkim melomanom. 

Już w wielce poruszającej inauguracji festiwalu - koncercie Messa da Requiem Giuseppe Verdiego poświęconym pamięci Jana Pawła II - znakomicie zaprezentowali się m.in. soliści Teatru Wielkiego w Łodzi Jolanta Bibel i Krzysztof Bednarek. 

Swoje spektakle pokazały także łódzkie teatry muzyczne. Teatr Muzyczny zawiózł do Krynicy "Orfeusza w piekle" Jacquesa Offenbacha (na zdjęciu) w reżyserii Marcela Kochańczyka z Tomaszem Jedzem, Anną Walczak, Ireneuszem Pietrasem i Andrzejem Kostrzewskim w rolach głównych, a pokaże jeszcze "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jana Szurmieja ze Zbigniewem Maciasem, Anną Walczak, Agnieszką Greinert i Sylwią Nowicką. Natomiast Teatr Wielki wystąpił wczoraj z "Nabucco" Giuseppe Verdiego wyreżyserowanym przez Marka Okopińskiego, w którym śpiewają m.in. Rafał Songan, Barbara Kubiak, Jolanta Bibel, Krzysztof Bednarek. 

Dużym sukcesem okazała się prezentowana dwukrotnie w krynickiej Pijalni Głównej wielka rewia przebojów "Melodie świata", w której występuje solistka łódzkiej opery Anna Cymmerman. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

- To niecodzienny talent, który mam nadzieję jeszcze wielokrotnie błyśnie w Krynicy i nie tylko na polskich scenach operowych - zachwycał się łódzką artystką Bogusław Kaczyński. Anna Cymmerman udanie wystąpiła również w wieczorze w Krynicy na deptaku - "Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura". Koncert zgromadził największą, kilkunastotysieczną publiczność. Wśród wykonawców wyróżnił się także znany z wielu ról na scenie łódzkiej opery Dariusz Stachura ("Stachura-Kiepura" rymował jego nazwisko Bogusław Kaczyński) oraz śpiewający w Teatrze Wielkim w Łodzi Wiktor Dudar. Artystom towarzyszył balet łódzkiej opery pod wodzą Dobrosławy Gutek-Woźniak. 

- Nie ma się co dziwić, że Łódź jest tak licznie reprezentowana na festiwalu, to ośrodek, w którym pracuje wielu znakomitych artystów. I zawsze chętnie z nimi współpracuję - podkreślał Bogusław Kaczyński, który podczas festiwalu odebrał tytuł Honorowego Obywatela Krynicy.

dp
Dziennik Łódzki
23 sierpnia 2005

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...