Kaczyński, Kiepura i łodzianie

3. Europejski Festiwal im.J.Kiepury - Krynica Zdrój

Krynica Zdrój. Desant łódzki na festiwalu Kiepury

Silną i znakomicie przyjętą reprezentację "wystawiła" Łódź na trwającym właśnie w Krynicy Zdroju Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury. Imprezę od przeszło dwudziestu lat organizuje niestrudzony Bogusław Kaczyński.

Festiwal rozpoczął się 13 sierpnia i potrwa do najbliższej soboty. W tym roku organizatorzy przygotowali przeszło dwadzieścia imprez, w wielu z nich biorą udział artyści doskonale znani łódzkim melomanom. 

Już w wielce poruszającej inauguracji festiwalu - koncercie Messa da Requiem Giuseppe Verdiego poświęconym pamięci Jana Pawła II - znakomicie zaprezentowali się m.in. soliści Teatru Wielkiego w Łodzi Jolanta Bibel i Krzysztof Bednarek. 

Swoje spektakle pokazały także łódzkie teatry muzyczne. Teatr Muzyczny zawiózł do Krynicy "Orfeusza w piekle" Jacquesa Offenbacha (na zdjęciu) w reżyserii Marcela Kochańczyka z Tomaszem Jedzem, Anną Walczak, Ireneuszem Pietrasem i Andrzejem Kostrzewskim w rolach głównych, a pokaże jeszcze "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jana Szurmieja ze Zbigniewem Maciasem, Anną Walczak, Agnieszką Greinert i Sylwią Nowicką. Natomiast Teatr Wielki wystąpił wczoraj z "Nabucco" Giuseppe Verdiego wyreżyserowanym przez Marka Okopińskiego, w którym śpiewają m.in. Rafał Songan, Barbara Kubiak, Jolanta Bibel, Krzysztof Bednarek. 

Dużym sukcesem okazała się prezentowana dwukrotnie w krynickiej Pijalni Głównej wielka rewia przebojów "Melodie świata", w której występuje solistka łódzkiej opery Anna Cymmerman. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

- To niecodzienny talent, który mam nadzieję jeszcze wielokrotnie błyśnie w Krynicy i nie tylko na polskich scenach operowych - zachwycał się łódzką artystką Bogusław Kaczyński. Anna Cymmerman udanie wystąpiła również w wieczorze w Krynicy na deptaku - "Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura". Koncert zgromadził największą, kilkunastotysieczną publiczność. Wśród wykonawców wyróżnił się także znany z wielu ról na scenie łódzkiej opery Dariusz Stachura ("Stachura-Kiepura" rymował jego nazwisko Bogusław Kaczyński) oraz śpiewający w Teatrze Wielkim w Łodzi Wiktor Dudar. Artystom towarzyszył balet łódzkiej opery pod wodzą Dobrosławy Gutek-Woźniak. 

- Nie ma się co dziwić, że Łódź jest tak licznie reprezentowana na festiwalu, to ośrodek, w którym pracuje wielu znakomitych artystów. I zawsze chętnie z nimi współpracuję - podkreślał Bogusław Kaczyński, który podczas festiwalu odebrał tytuł Honorowego Obywatela Krynicy.

dp
Dziennik Łódzki
23 sierpnia 2005

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia