Kamienne gody

"Wszystko w rodzinie" - reż. Marcin Troński - Teatr Polskiego Radia

Niewiele ponad miesiąc temu Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka uhonorowani zostali Wielkimi Nagrodami XVIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2018" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia. W środę 15 sierpnia nestorów polskich scen będzie można podziwiać w autorskim słuchowisku Marcina Trońskiego pt. "Wszystko w rodzinie".


Na niedzielnym obiedzie spotykają się trzy pokolenia pewnej rodziny: babcia Róża (Barbara Krafftówna) i dziadek Stefan (Franciszek Pieczka), ich syn Henryk (Marcin Troński) z żoną Anną (Sławomira Łozińska) i dwoma synami oraz artysta malarz Roman (Stanisław Brudny) - brat Stefana. Starsze pokolenie to ludzie dojrzali i ustabilizowani, młodsze - ma świetne perspektywy przed sobą. Modelowa klasa średnia, o jakiej mówią publicyści i politycy. Cóż dziwnego stać się może przy szarlotce i lodach? Rozmowa przy stole rozwinie się jednak nagle w nieoczekiwany sposób, co pozwoli spojrzeć inaczej na życie tej spokojnej familii. W tej "gryzącej" komedii rodzinnej Marcin Troński - znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy, ale również reżyser stawia w wiele pytań i ze zrozumieniem traktuje naturę ludzką.

- Z Barbarą Krafftówną znam się od dawna, a obecnie gramy razem w sztuce "Trzeba zabić starszą panią" w warszawskim Och-Teatrze. Dopiero jednak niedawno uświadomiłem sobie, że jest ona najstarszą aktywną artystycznie aktorką w naszym kraju. Pomyślałem, że warto byłoby dla niej napisać sztukę radiową. W roli męża obsadziłem Franciszka Pieczkę - jej rówieśnika. A początkiem akcji "Wszystkiego w rodzinie" jest obiad z okazji 70-lecia ślubu, czyli tzw. kamiennych godów. Na tej uroczystości pojawia się m.in. brat głównego bohatera, czyli Roman, kreowany przez innego nestora scen teatralnych i radiowych, czyli Stanisława Brudnego. Mając wielki zaszczyt i przyjemność pracować z nimi wszystkimi w studiu zrozumiałem, że biorę udział w historycznym nagraniu - mówi Marcin Troński, autor i reżyser wcielający się ponadto w jedną z ról w tej - jak sam mówi - zabawnej, ale również zaskakującej komedii obyczajowej.

Obsada: Barbara Krafftówna - Róża, Franciszek Pieczka - Stefan, Stanisław Brudny - Roman, Sławomira Łozińska - Anna, Marcin Troński - Henryk, Szymon Roszak - Franek, Adam Serowaniec - Antek. Reżyseria - Marcin Troński. Realizacja - Maciej Kubera. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski.

Emisja w radiowej Trójce w środę 15 sierpnia o godz. 18.00.

(-)
Materiał TPR
13 sierpnia 2018
Portrety
Marcin Troński

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia