Kantor w Bellonie

"Osiem dni z Kantorem" w Brukseli

Od soboty w brukselskim ośrodku kulturalnym Bellona królować będzie sztuka legendarnego twórcy teatralnego Tadeusza Kantora, zmarłego przed niemal 20 laty.

Zorganizowany z udziałem wydziału kulturalnego ambasady RP w Brukseli i krakowskiej Cricoteki cykl "Osiem dni z Kantorem" przybliży belgijskiej publiczności dorobek tego artysty, anonsowanego przez Bellonę jako jeden z największych twórców XX wieku. Powrócą m.in. jego najwybitniejsze spektakle: "Umarła klasa" i "Wielopole, Wielopole".

Zaplanowano dyskusje, pokazy filmów o Kantorze i inspirowanych sztuką Kantora, wystawę zdjęć z jego spektakli, rysunków oraz warsztaty teatralne dla młodych aktorów, które poprowadzi Ludmiła Ryba, artystka przez wiele lat współpracująca z Kantorem. Warsztaty zakończy prezentacja z udziałem publiczności w sobotę 21 listopada.

Kantor (1915-1990) był reżyserem, malarzem, scenografem, grafikiem, autorem happeningów, które z zagranicy sprowadził na grunt polski. W 1955 roku założył w Krakowie nowatorski teatr Cricot 2, gdzie powstały jego najgłośniejsze przedstawienia, pokazywane potem w Europie i na świecie. Działająca w Krakowie Cricoteka to ośrodek dokumentacji sztuki tego artysty.

Michał Kot
PAP
14 listopada 2009
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...