Kaplica

"Kapliczka.pl czyli wszystko dawniej szło lepiej jak teraz " - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Bohaterem spektaklu otwierającego 125 sezon działalności Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi jest grupka biednie ubranych, od klejonych od współczesności, sfrustrowanych Polaków.

Zbierają się przed kapliczką - realną i metaforyczną (tytuł odnosi się także do hejterstwa zalewającego polski Internet), by wznosić modły o powrót do "prawdziwych wartości" i "prawdziwej polskości". Niczym litanię zawodzą tytułową frazę: "Wszystko dawniej szło lepiej jak teraz", jako argument przywołując anegdoty. Co prawda sądy były skorumpowane, sejmy zrywane, ciemnota powszechnością, ale za to namiętności wtedy wielkie były, rozmach-zarówno w grzechu, jak i w pokucie -jakiego nam, skarlałym, wyedukowanym i zglobalizowanym dziś ponoć brakuje. "Kapliczka.pl" jest czwartym podejściem Mikołaja Grabowskiego do literatury sarmackiej, po "Opisie obyczajów", "Opisie obyczajów II" i niedawnym "O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III". Scenariusz napisany na podstawie pism ks. Jędrzeja Kitowicza (1727-1804) i Henryka Rzewuskiego (1791-1866) nie przynosi świeżych obserwacji. Również inscenizacyjnie spektakl nie powala. Zadowoleni wyjdą fani kabaretowego przerysowania, min, seksualnych aluzji i udawania pijanych.

Aneta Kyzioł
Polityka
30 października 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia