Karnawał zawładnie warszawskim teatrem

"Królestwo Wszechwanny" - reż. Paweł Paszta - Teatr Żydowski

Karnawał zawładnie przestrzenią Teatru Żydowskiego za sprawą najnowszej premiery „Królestwo Wszechwanny” w reżyserii Pawła Paszty.

Królowa wanny, bohaterka sceny, powracającej jak refren, jest uosobieniem władzy. Zamiast tronu siada jednak na desce klozetowej, a w miejsce berła dzierży szczotkę. Wanną jest łódź wypełniona wodą – statek szaleńców – z rodzinką na pokładzie, której głównym zajęciem jest nienawiść do kuzyna i zakaz wpuszczania go do toalety. Pomimo zaawansowanych strategii bojowych i knowania wysiłki bohaterów płoną na panewce, gdyż wszystkim i tak kręci cukierkowa blondyneczka, która pojawia się często, mówi mało, a na imię jej Mawet (śmierć)... Postaciom towarzyszy skromna orkiestra pogrzebowo-weselna, która podąża za nimi i popierduje do dziwnego i szalonego rytmu życia.

Spektakl na podstawie prozy, poezji, skeczy, piosenek izraelskiego skandalisty Hanocha Levina według wyboru Pawła Paszty. Niektóre utwory tego dnia doczekają się swojej światowej prapremiery. Przedstawienie dla widzów powyżej 16 roku życia.

Reżyser Paweł Paszta o spektaklu: To sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Z miłości rodzą się konflikty, z konfliktów wypływają nowe miłości. Każda miłość jednak dąży do rozstania, a każda wieczność wcześniej czy później przegrywa ze śmiercią. Bez miłości i konfliktów nie możemy żyć, jak bez wody. Akcja skupiona jest wokół wanny, a woda z niej używana jest zarówno do mycia, jak i do wojowania. Obowiązuje poetyka karnawału, w której cały porządek świata zostaje odwrócony.

Reżyseria i adaptacja: Paweł Paszta
Przekład: Agnieszka Olek, Ela Sidi, Włodzimierz Leder, Michał Sobelman
Scenografia: Ewelina Brudnicka
Muzyka: Tomasz Jakub Opałka
Ruch sceniczny: Joanna Lichorowicz
Przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, Michał Salamon
Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Premiera: 12 grudnia 2014 r. g. 19.00
Spektakle: 13 grudnia g. 19.00, 14 grudnia g. 18.00; 23 stycznia g. 19, 24 stycznia g. 19.00, 25 stycznia g. 18.00
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/krolestwo-wszechwanny

(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia