Karnawałowa zabawa pod znakiem teatralnej komedii

5.Katowicki Karnawał Komedii

5. już edycja Katowickiego Karnawału Komedii potrwa od 27 stycznia do 5 lutego. Tegoroczną zimę umili 11 spektakli głównych i 5 imprez towarzyszących. Organizatorzy wraz z prezydentem Katowic na czele obiecują zabawę na najwyższym poziomie, rozrywkę, która zaspokoi najbardziej wyszukane gusta. Na przekór zimowej chandrze, zachęcają do szerokiego uśmiechu. W końcu długie, zimowe wieczory mogą stać się doskonałą wymówką do tego, aby zabawić się właśnie w teatrze, zaś sam karnawał do zabawy przecież zobowiązuje!

Kiedy dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert wraca wspomnieniami do początków festiwalu, przypomina dawne obawy, że Katowicki Karnawał nie spotka się z wystarczającym zainteresowaniem. Obawy te bardzo szybko przegnali sami widzowie. Obecnie, kiedy startuje piąta już edycja, festiwal bije rekordy popularności. Większość biletów rozeszła się podczas pierwszej godziny od uruchomienia sprzedaży, a obecnie zdobycie miejsca na któryś ze spektakli graniczy z cudem. Dyrektorzy teatrów stają na głowie, by umożliwić większej liczbie osób uczestnictwo w festiwalu, tymczasem zainteresowanie wieloma tytułami zdaje się nie opadać. 

Już przed rozpoczęciem Katowickiego Karnawału Komedii możemy więc mówić o jego sukcesie. Sukcesie komercyjnym. Czy możemy spodziewać się jednak równie pozytywnych efektów od strony jego treści?

Dyrektorzy Teatru Korez i Teatru Śląskiego, w których tradycyjnie odbywać się będą spektakle, zrobili wszystko, by tak się stało. W repertuarze zobaczymy między innymi głośne ostatnio "Dzienniki" Witolda Gombrowicza z warszawskiego Teatru Imka w reżyserii i Mikołaja Grabowskiego i w doskonałej obsadzie. Pokazana zostanie „Dynastia” Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Kasta La Vista” Teatru Ateneum z Warszawy i wiele innych prezentacji zasługujących na uwagę nie tylko karnawałowego widza. Na scenie Korezu zagoszczą z kolei monodramy, takie jak „Super Susan” Teatru Kamienica z Warszawy, czy „Singielka” Teatru Polskiego z Bielska-Białej. 

Repertuar zostały dobrany tak, by prezentować szeroki przekrój przez rozmaite odmiany teatru komediowego, można więc liczyć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie: www.karnawalkomedii.pl

Widownia festiwalu będzie mogła i tym razem uhonorować najlepszy spektakl Nagrodą Publiczności – zagłosować będzie mógł każdy widz, kierując się doznanym przez siebie podczas spektaklu - w skali 10-cio punktowej - rozbawianiem.

Karnawał Komedii chce udowodnić, że Katowice wciąż są miastem pełnym energii i niezwykłej atmosfery. Urząd Miasta przekazał prawie 500 tyś zł, by atmosferę ową - dzięki KKK - podtrzymać. Pozostaje mieć nadzieję, że energia znajdzie ujście w karnawałowej zabawie, a to z kolei sprawi, że stolica województwa śląskiego będzie roześmiana bardziej niż zwykle!

Paweł Bojko
Dziennik Teatralny Katowice
25 stycznia 2012

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia