Karnawałowa zabawa pod znakiem teatralnej komedii

5. Katowicki Karnawał Komedii

5 już edycja Katowickiego Karnawału Komedii potrwa od 27 stycznia do 5 lutego. Tegoroczną zimę umili 11 spektakli głównych i 5 imprez towarzyszących. Organizatorzy, wraz z prezydentem Katowic obiecują zabawę na najwyższym poziomie, rozrywkę która zaspokoi najbardziej wyszukane gusta. Na przekór zimowej chandrze, zachęcają do szerokiego uśmiechu. W końcu długie, zimowe wieczory mogą stać się doskonałą wymówką do zabawy w teatrze, a sam karnawał do zabawy przecież zobowiązuje.

iedy dyrektor Teatru Korez - Mirosław Neinert, wraca wspomnieniami do początków festiwalu, przypomina dawne obawy, że Katowicki Karnawał nie spotka się z wystarczającym zainteresowaniem. Obawy te bardzo szybko rozmyli sami widzowie. Obecnie, kiedy startuje piąta już edycja, festiwal bije rekordy popularności. Większość biletów rozeszła się podczas pierwszej godziny od uruchomienia sprzedaży, a obecnie zdobycie miejsca na któryś ze spektakli graniczy z cudem. Dyrektorzy teatrów stają na głowie, by umożliwić większej liczbie osób uczestnictwo w festiwalu, tymczasem zainteresowanie zdaje się nie opadać.
Już przed rozpoczęciem Katowickiego Karnawału Komedii możemy więc mówić o jego sukcesie. Sukcesie komercyjnym. Czy możemy spodziewać się jednak równie pozytywnych efektów od strony jego treści?

Dyrektorzy teatrów Korez i Teatru Śląskiego, w których tradycyjnie odbywać się będą spektakle, zrobili wszystko, by tak się stało. W repertuarze zobaczymy między innymi głośne ostatnio "Dzienniki" Witolda Gombrowicza  z warszawskiego Teatru Imka, w reżyserii i Mikołaja Grabowskiego i w doskonałej obsadzie. Pokazana zostanie „Dynastia” teatru dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Kasta La Vista” Teatru Ateneum z Warszawy i wiele innych. Na scenie Korezu zagoszczą z kolei monodramy, takie jak „Super Susan” Teatru Kamienica z Warszawy, czy „Singielka” Teatru Polskiego z Bielska-Białej.

Repertuar zostały dobrany tak, by prezentować sobą szeroki przekrój przez rozmaite odmiany teatru komediowego, można więc liczyć, że każdy znajdzie coś dla siebie. (Szczegółowy repertuar można znaleźć na www.karnawalkomedii.pl)

Widownia festiwalu będzie mogła i tym razem uhonorować najlepszy spektakl Nagrodą Publiczności – zagłosować będzie mógł każdy widz, kierując się doznanym przez siebie podczas spektaklu - w skali 10-cio punktowej - rozbawianiem.
Karnawał Komedii chce udowodnić, że Katowice wciąż są miastem pełnym energii i niezwykłej atmosfery. Urząd Miasta przekazał prawie 500 tyś zł by atmosferę tą - dzięki KKK - podtrzymać. Pozostaje mieć nadzieję, że energia znajdzie ujście w karnawałowej zabawie, a to z kolei sprawi, że stolica województwa śląskiego będzie roześmiana bardziej niż zwykle.  

Paweł Bojko
Dziennik Teatralny Katowice
24 stycznia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia