Karykatury Mrożka w Muzeum Historycznym

Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Jednym z hitów Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich będą rysunki Sławomira Mrożka, podarowane przez redakcję "Dziennika Polskiego"

Atrakcji podczas tegorocznego Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich z pewnością nie zabraknie. W najbliższą niedzielę czekają nas darmowe wejścia do kilkudziesięciu placówek.

Wszystkie placówki muzealne, oprócz wystaw stałych i czasowych, oferują także sporo dodatkowych atrakcji. Będą pokazy, wykłady i dyskusje.

Jeden z największych hitów to z pewnością pokaz rysunków Sławomira Mrożka, kóre pojawiały się na łamach "Dziennika Polskiego" od lat 50. Jego karykatury, przyprawione absurdem, czasem wręcz nieprzyzwoite, stanowiły inteligentny komentarz do bieżącej rzeczywistości. Wszystkie powędrowały - wraz z fotoarchiwum - jako dar redakcji do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Teraz placówka, w Pałacu Krzysztofory (sala Fontany), udostępni je krakowianom. A o godz. 17, w tym samym miejscu, Jacek Romanowski przeczyta "Ucieczkę na południe" Sławomira Mrożka.

- Bardzo się cieszymy, że możemy pokazać te rysunki, bardzo interesujące świadectwo czasów - tłumaczy Jacek Salwiński, wicedyrektor muzeum (...)

- To uzupełnienie propozycji, jaką jest Noc Muzeów. Ale w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Zależy nam na upowszechnieniu tego, co mają i co robią nasze muzea - zaznacza Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Informacje oraz pełny program Dnia Otwartych Drzwi są dostępne na stronie inter-netowej www.krakow.pl

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
15 listopada 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki