Katarzyna Gabrat-Szymańska

Artysta plastyk, architekt wnętrz, scenograf telewizyjno-teatralny.

Od 1993 r. związana z teatrami: Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem Dramatycznym w Legnicy, Teatrem Dramatycznym w Elblągu, Teatrem Dramatycznym w Tarnowie, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem Pleciuga w Szczecinie, Teatrem Kamienica w Warszawie, Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie oraz Warszawską Operą Kameralną.

Od 1997 r. do 2012 r. była scenografem w Telewizji Polskiej SA w Warszawie. Autorka projektów: „Po godzinach", „Kocham kino", „Studio olimpijskie Pekin 2007", „Pytanie na śniadanie", „Forum". Współpracowała z reżyserami: Juliuszem Machulskim, Maciejem Englertem, Krzysztofem Zanussim przy produkcjach telewizyjno-teatralnych.

Przygotowała scenografię do koncertów muzyki poważnej i rozrywkowej, a także pokazów mody i wydarzeń okolicznościowych. Autorka scenografii w Teatrze Muzycznym w Warszawie w sezonie 2015/16, obecnie stale współpracuje z Warszawską Operą Kameralną. Wystawiała swoje prace malarskie, graficzne i suknie haute couture w Maastricht, Wiedniu, Genewie i Warszawie.

Zdobyła nagrodę za scenografię teatralną Grand Prix w Tarnowie 2002 r. w spektaklu „C'est la vie", „Henri Pierre-Cami" w reżyserii Piotra Dąbrowskiego oraz nagrodę zbiorową za projekt kostiumów na Festiwalu Teatralnym w Gdyni w spektaklu „Kąpielisko Ostrów" w reżyserii Macieja Englerta.

(-)
Materiał Opery
12 lutego 2018
Portrety
Marek Weiss

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...