Katarzyna Wiktor laureatką

Nagroda im. Katarzyny Kobro

Artystka wizualna i performerka Katarzyna Wiktor została laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro, która przyznawana jest twórcom wykazującym się postawą progresywną i poszukującą. Nagrodę wręczono w piątek w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Tuż po odebraniu nagrody laureatka przyznała, że najważniejsze dla niej jest to, że to nagroda od innych artystów, którzy widzą jej twórcze poszukiwania. - Dla mnie jest to niesamowicie ważne w kontekście edukacji, sztuki i rozumienia tego, kim jesteśmy - powiedziała.

Pomysłodawcą corocznego wyróżnienia artysty progresywnego jest prof. Józef Robakowski - wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Uroczystość wręczenia nagrody poprzedziła panichida w intencji jej patronki odprawiona w soborze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Nagroda im. Katarzyny Kobro została wręczona po raz 15. Do tej pory otrzymali ją: Zbigniew Dłubak, Juergen Blum-Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Krzysztof M. Bednarski, Teresa Murak, Krzysztof Wodiczko, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Rybczyński, Andrzej Lachowicz, Zygmunt Rytka, Natalia LL, Cezary Bodzianowski, Robert Rumas, Jadwiga Sawicka.

Katarzyna Kobro (1898-1951) - niedoceniana za życia - po śmierci uznana została za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczynię polskiego konstruktywizmu. Dorobek artystyczny Kobro i Strzemińskiego stał się zalążkiem największej w Europie Środkowo-Wschodniej muzealnej kolekcji sztuki nowoczesnej zgromadzonej w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jacek Walczak
Kurier PAP
16 grudnia 2017

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia