Każda sprzedana za złotówkę

Działki pod rozbudowę Teatru Polskiego

Ponad 7 tys. m kw. w centrum miasta sprzedała za symboliczną cenę gmina Szczecin województwu zachodniopomorskiemu. Ten grunt posłuży do rozbudowy szczecińskiego Teatru Polskiego. Jak poinformowały służby prasowe magistratu w tym mieście, każda z czterech sprzedanych działek kosztowała złotówkę.

Zgodnie z obowiązującym prawem jednostka samorządu terytorialnego może zbyć grunt po obniżonej cenie innej jednostce samorządowej lub Skarbowi Państwa. Szczeciński Teatr Polski jest placówką podległą samorządowi wojewódzkiemu, więc ten postanowił kupić grunt i udostępnić go nieodpłatnie na potrzeby inwestycji.

Akt notarialny w tej sprawie podpisany został w czwartek.

Miasto zbyło dwie działki w pobliżu teatru po blisko 3 tys. m kw. oraz dwie mniejsze.

Wcześniej, w 2011 roku, miasto sprzedało na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego za cenę 1,23 zł brutto dwie działki o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m kw.,również na potrzeby związane z działalnością Teatru Polskiego.

Teatr Polski w Szczecinie to najbardziej popularna scena dramatyczna w regionie, także o największej frekwencji. Powstały plany jego rozbudowy, tak by gmach pomieścił trzy sceny: tzw. pudełkową, szekspirowską oraz eksperymentalną. Określony w konkursie koszt inwestycji to ok. 54 mln zł.

Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji budowlanej inwestycji. Po jej tzw. odbiorze, rozpisany zostanie przetarg na prace budowlane.

Konkurs na koncepcję rozbudowy teatru wygrało biuro architektoniczne Atelier Loegler z Krakowa.

Według wstępnych planów inwestycja powinna zakończyć się w 2017 roku.

(-)
(PAP)
4 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...