Każdy kadr osobnym dziełem malarskim

Powstaje nowa wersja "Chłopów".

Ich poprzedni film został uznany za pierwszą pełnometrażową animację malarską. Zachwycił widzów na całym świecie. Każda z 65 tys. klatek filmu została ręcznie namalowana - w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata. Teraz Dorota i Hugh Welchmanowie pracują nad ekranizacją - dość nieoczywistą - "Chłopów" Reymonta. W centrum uwagi - Jagna, a wszystko inspirowane polskim malarstwem przełomu XIX i XX w.

Ich poprzedni film został uznany za pierwszą pełnometrażową animację malarską. Zachwycił widzów na całym świecie. Każda z 65 tys. klatek filmu została ręcznie namalowana - w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata. Teraz Dorota i Hugh Welchmanowie pracują nad ekranizacją - dość nieoczywistą - "Chłopów" Reymonta. W centrum uwagi - Jagna, a wszystko inspirowane polskim malarstwem przełomu XIX i XX w.Foto: Instagram/dorota_kobiela
Jeden z obrazów z filmu "Chłopi" Welchmanów

- PISF przyznał dotacje. Powstanie nowa wersja "Chłopów"
- Małgorzata Kożuchowska: Magda Gessler dostała rolę, do której nie potrzebowała wielkiej charakteryzacji
- Sonia Bohosiewicz zagra Wójtową w filmie "Chłopi" Doroty Welchman

Trwają prace nad nową wersją "Chłopów" na podstawie dzieła Władysława Reymonta. Dofinansowane z funduszy PISF-u dzieło będzie wyjątkowe - zostanie wykonane jako animacja malarska złożona z ręcznie namalowanych klatek, czyli tą samą techniką, co "Twój Vincent", za który Welchman zdobyła nominację do Oscara. Reżyserka zdobyła także uznanie użytkowników Onetu - zdobyła nagrodę w plebiscycie O!Lśnienia w kategorii film za "nowatorskie podejście do animacji, odwagę i determinację w kreowaniu zaskakującej formalnie i intrygującej opowieści o życiu Vincenta van Gogha".

"Chłopi" jak malowane
Nowy film jednak nie będzie kopią tego, co Dorota i Hugh Welchmanowie zrobili w przypadku historii Vincenta van Gogha. Twórcy skorzystają z polskiego malarstwa - to tam szukają inspiracji i natchnienia. Na tapet ponoć wzięto dzieła Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Chełmońskiego, Mehoffera i Malczewskiego. Dlatego też na film przyjdzie nam poczekać - przypomnijmy, że etap malarski przy "Twoim Vincencie" zajął aż dwa lata.

O samej produkcji wciąż niewiele wiadomo, podobnie jak i o obsadzie. Wiadomo, że ma w nim wziąć udział Małgorzata Kożuchowska oraz Sonia Bohosiewicz. Choć ta ostatnia chyba angażem za wcześnie się pochwaliła w mediach społecznościowych. Na Instagramie pochwaliła się, że wcieli się w Wójtową; post jednak po chwili usunęła. "A oto i Wójtowa! Kręcimy »Chłopów«! Niesamowite, wręcz szamańskie klimaty. A potem wszystko odmalowane stylem Chełmońskiego. To będzie piękny film" – napisała.

 

W projekt zaangażowani mają być także Kamila Urzędowska i Mirosław Baka. Za ścieżkę dźwiękową odpowiedzialny ma być L.U.C.

"Chłopi" z dofinansowaniem PISF-u
W kwietniu poznaliśmy beneficjentów dotacji PISF zrealizowanych w ramach Programów Operacyjnych. Cztery miliony złotych przyznano Dorocie Welchman i nowej wersji "Chłopów" Reymonta. Wśród tych, którym przyznano środki, są także Jerzy Skolimowski, Filip Bajon i Łukasz Grzegorzek.

 

Największe wsparcie dostała Dorota Welchman i jej pomysł ekranizacji "Chłopów" W. S. Reymonta. Szacowany budżet opiewa na kwotę 20 mln zł, z czego 4 - z 6 mln zł wnioskowanych - pochodzą z PISF. Fabuła skupi się przede wszystkim na Jagnie. - Chcemy zrobić uniwersalną, kobiecą, a zarazem polską historię. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekranizację "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta - mówił w audycji "Weekend kulturalny" producent filmowy Sean Bobbitt. w maju 2019 r.

- Dorota poczuła wielką potrzebę, żeby nakręcić film o kobietach. Podczas pracy nad "Vincentem" słuchała audiobooka "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta. Wtedy wyobraziła sobie, jakby to pięknie wyglądało po namalowaniu (...) Wybraliśmy jedną wiodącą historię (...) Będzie nią opowieść o Jagnie - dodał.

"Twój Vincent", był pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Przez siedem lat ponad stu malarzy stworzyło około 65 tys. obrazów malowanych farbą olejną na płótnie. Na jedną sekundę filmu przypadało 12 z nich. Wszystkie zostały namalowane techniką naśladującą prace Vincenta van Gogha.

(-)
Onet.Kultura
24 lipca 2020

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia