Kempa do premiera: "Miłość ci już nie wybaczy"

10. Jubileuszowa Reality Shopka Szoł Teatru Groteska

Mira, Zbycha i Rycha odmieniano przez wszystkie przypadki. Dostało się też PiS i CBA. W sobotę późnym wieczorem zakończyła się doroczna szopka krakowskiego Teatru Groteska, w której grają politycy - pisze Agnieszka Niewińska w Rzeczpospolitej.

W kiepskim rządzie Ferdek - Donek/ słabo trzyma za postronek/ Graś nie płaci za chałupę/ Radek strzela fochy głupie/- śpiewał w sobotę eurodeputowany PiS Marek Migalski, który debiutował w szopce Teatru Groteska. Wystąpił w roli łowczego. Przebrany w futrzaną czapkę z lisim ogonem i wyposażony w strzelbę, na scenie czuł się bardzo swobodnie. Podobnie jaki inny debiutant Barosz Arłukowicz, poseł Lewicy i śledczy z hazardowej komisji, który w wojskowym płaszczu z anielskimi skrzydłami śpiewał o komisji śledczej. Jeszcze tuż przed spektaklem odbierał ostatnie wokalne wskazówki i raczył dziennikarzy opowieściami. - Wiecie jak trudno wymówić zwrot: Seriami wprost z Wassermana - pytał przywołując słowa swojej piosenki. Jacek Kurski przekonywał swoim występem, że niesłusznie nazywa się go bulterierem PiS-u. - Bo ja nie jestem zimny drań/ empatii mnóstwo w sobie mam/ ja ze współczuciem wzdycham/ gdy widzę Mira, Zbycha/ i Grzecha, który został sam - śpiewał europoseł PiS. 

Żywe reakcje publiczności wzbudził występ Ireneusza Rasia z PO, który wcielił się w rolę Michaela Jacksona i zaśpiewał hazardowy Thriller. - Kochają cmentarz/ Ich żywiołem podsłuch jest i mrok/ Więc zapamiętaj: Bez komórki po cmentarzach chodź/ I raczej też wśród grobów nie załatwiaj swoich spraw - tak przestrzegał przed PiS Raś, który wzbudził aplauz naśladując słynny moonwalk ( księżycowy chód) króla POP.

Nie zapomniano też o słynnym agencie Tomku z CBA - Tomasz, ach Tomasz/ Ach powiedz, skąd na to masz/ Tu porshe a tam jakiś raut/ Podatnik pewnie na to dał - śpiewała Katarzyna Piekarska z SLD Zalety agenta wychwalali także przebrani za hydraulików prawnicy Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Zoll.

Z tego jak poradzili sobie politycy zadowolony był Adolf Weltschek reżyser X Reality Shopka Szoł. - To przecież była pierwsza i ostatnia próba generalna spektaklu - zaznaczył. Uczestnicy szopki po występie bawili się na balu. Do dyspozycji mieli teatralną restaurację "Królik Pędzący". Specjalnością zakładu kuchni był rosół z chlebkiem.

Na zdjęciu: Prof. Andrzej Zoll , X Jubileuszowa Reality Shopka Szoł Teatru Groteska w Krakowie www.groteska.pl.

Agnieszka Niewińska
Rzeczpospolita
8 lutego 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...