Kerez wrzucił teatr do muzeum

Rozbudowa - Muzeum Sztuki nowoczesnej w Warszawie

Szwajcarski architekt Christian Kerez zaprezentował wczoraj urzędnikom dopracowaną koncepcję rozbudowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej o Teatr Rozmaitości.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Kerez zażądał większego wynagrodzenia, za to żeby do koncepcji wprowadzić Teatr Rozmaitości ( za projekt muzeum ma dostać 26 mln zł). Urzędnicy byli jednak nie przejednani i architekt w lutym postanowił uzupełnić koncepcję.

Wczoraj przedstawił ją ze szczegółami. Według jego wizji teatr - tzw black box, będzie przechodził od kondygnacji -2 do 1 i znajdował się w samym środku muzeum. Zarówno scena jak widownia będą przesuwane w górę, jak i w dół. Ma się tam również znaleźć sala na koncerty jazzowe.

- Projekt został przez nas przyjęty. Ostateczną opinię wydamy za ok. tydzień - zapewnia Julia Matuszewska, rzecznik prasowy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który nadzoruje inwestycję. Projekt, na podstawie, którego muzeum ma być wybudowane architekt przedstawi ok. 10 maja. Wtedy będzie wiadomo, z jakich materiałów obiekt będzie zbudowany i jakimi kolorami będzie się mienił.

Koncepcję, którą Kerez wczoraj przedstawił zaakcpetowała również Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Robert Jankowski - przedstawiciel Teatru Rozmaitości. Obiekt ma zostać wybudowany na miejscu Kupieckich Domów Towarowych. Jego otwarcie planowane jest na 2014 r.
(mw)

Andrzej Rejnson
Polska Metropolia Warszawska
16 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia